Dallime mes rishikimeve të "Rrethi i Pogradecit"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (r2.7.1) (roboti shtoj: mk:Поградец (округ))
v
[[Skeda:AlbaniaPogradec{{Korniza|Pogradec District.pngsvg|right250px|thumbright|Rrethi i Pogradecit]]}}
'''Rrethi i Pogradecit''' është njëri nga [[Rrethet e Shqipërisë|36-të rrethet]] e [[ShqipëriShqipëria|Shqipërisë]]. Rrethi bën pjesë në [[Qarku i Korçës|Qarkun të Korçës]]. Rrethi i Pogradecit ka 71,000 banorë (sipas [[2004]]), një sipërfaqe prej 725 km<sup>2</sup>² dhe [[wikt:Kryeqendra|kryeqendër]] [[Pogradeci]]n.
 
== Ndarja administrative ==
Rrethi i Pogradecit është njëri nga 36-të rrethet e [[Shqipëri]]së. Rrethi i Pogradecit ka 71,000 banorë (sipas [[2004]]), një sipërfaqe prej 725 km<sup>2</sup> dhe [[wikt:Kryeqendra|kryeqendër]] [[Pogradeci]]n.
Rrethi i Pogradecit përbëhet nga bashki dhe komuna që janë:
 
'''Vendbanime tjera të njohura në këtë rreth janë:'''
* [[Alaru]]
* [[Blacë]]
* [[Udënisht]]
 
== Shiko edhe ==
{{AL-gjeo-cung}}
{{Shqipëria}}
{{AL-gjeo-cung}}
<!--[[sq:Rrethi i Pogradecit]]-->
 
[[Kategoria:Rrethe në Shqipëri|P]]
[[Kategoria:Pogradec]]
 
[[bg:Поградец (окръг)]]