Dallime mes rishikimeve të "Rrethi i Skraparit"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (r2.7.1) (roboti shtoj: mk:Скрапар (округ))
vNo edit summary
[[Skeda:AlbaniaSkrapar{{Korniza|Skrapar District.pngsvg|right250px|thumbright|Rrethi i Skraparit]]}}
'''Rrethi i Skraparit''' është njëri nga [[Rrethet e Shqipërisë|36-të rrethet]] e [[ShqipëriShqipëria|Shqipërisë]] dhe gjendet në [[Qarku i Beratit|Qarkun e Beratit]]. Rrethi i Skraparit ka 30,000 banorë (sipas [[2004]]), një sipërfaqe prej 775 km<sup>2</sup>² dhe kryeqendër [[Çorovoda|Çorovodën]].
 
'''Rrethi i Skraparit''' është njëri nga 36-të rrethet e [[Shqipëri]]së dhe gjendet në [[Qarku i Beratit|Qarkun e Beratit]]. Rrethi i Skraparit ka 30,000 banorë (sipas [[2004]]), një sipërfaqe prej 775 km<sup>2</sup> dhe kryeqendër [[Çorovoda|Çorovodën]].
 
== Ndarja administrative ==
Rrethi i Skraparit ka nën administrim dy bashki dhe tetë komuna që janë:
* '''[[Bashkia Çorovodë]]'''
* '''[[Bashkia Poliçan]]'''
* [[Komuna Bogovë]]
* [[Komuna Çepan]]
* [[Komuna Zhepë]]
 
== Shiko edhe ==
{{Shqipëria}}
{{AL-gjeo-cung}}
 
[[Kategoria:Rrethe në Shqipëri|S]]
{{Shqipëria}}
 
[[Kategoria:Rrethe në Shqipëri]]
 
[[cs:Okres Skrapar]]