Dallime mes rishikimeve të "Pará"

14 bytes added ,  10 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
|Kodi Postar = 66000-000 deri 68890-000
}}
'''Pará''' është një shtet në veri të [[Brazili]]t. Ajo kufizohet me shtetet braziliane e [[Amapá]], [[Maranhão]], [[Tocantins (shtet)|Tocantins]], [[Mato Grosso]], [[Amazonas (Brazil)|Amazona]] dhe [[Roraima]] (drejtimi sipas akrepave të orës nga veriu). Në veriperëndim kufizohet me [[Guajana Franceze|Guajanën]] dhe [[Surinami]]n ndërsa në verilindje laget nga [[Oqeani Atlantik]]. Kryeqytet ka Belem[[Belém|Belémin]].