Dallime mes rishikimeve të "Pará"

1.741 bytes added ,  10 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
}}
'''Pará''' është një shtet në veri të [[Brazili]]t. Ajo kufizohet me shtetet braziliane e [[Amapá]], [[Maranhão]], [[Tocantins (shtet)|Tocantins]], [[Mato Grosso]], [[Amazonas (Brazil)|Amazona]] dhe [[Roraima]] (drejtimi sipas akrepave të orës nga veriu). Në veriperëndim kufizohet me [[Guajana Franceze|Guajanën]] dhe [[Surinami]]n ndërsa në verilindje laget nga [[Oqeani Atlantik]]. Kryeqytet ka [[Belém|Belémin]].
==Historia==
Për herë të parë u kolonizua nga Portugezët në vitin 1616, vit kur u ndërtua edhe Fortesa Presépio në gjirin e Guajanës, që çoi në formimin e qytetit [[Belém]]. Para kësaj rajoni ka qene i pushtuar disa herë nga Hollandezët dhe Anglezët të cilët kërkonin [[Piperi|piper]], [[guaraná]] (pemë nga e cila nxirret një pluhur që përdoret si stimulant), farat e frutit [[annatto]] të cilat përdoren për gatim, si krem kundër diellit, dhe për të nxjerrë pigmentin e ngjyrës së kuqe.
==Gjeografia==
Para është një zonë e rrafshët në pjesën qendrore që korrespondon me pellgun më të ulët të [[Amazona|lumit Amazon]] dhe deltën e tij. Në pjesën jugore është e karakterizuar nga ultësira ​​e Masivit Qendror, në veri dhe nga lartësitë e masivit Guajana.Lumenj të tjerë përveç Amazonës janë [[Xingu]] dhe [[Tocantins (lumë)|Tocantins]]. Shteti përshkohet nga dy zona kohore.
==Ekonomia==
Sektori i shërbimeve është komponenti më i madhe i GDP-së me 40,9%, ndjekur nga sektori industrial me 36.3% . Bujqësia përfaqëson 22,8% të PBB-së (2004). Eksportet e para: mineral hekuri 31,1%, alumini 22,2%, druri 13,5%, minerale të tjera 7.9% (2002), përfaqësojnë 1.8% të ekonomisë Brazilian (2005).
==Lidhje të jashtme==
*{{pt}} [http://www.pa.gov.br Official Website]
*{{en}} [http://www.braziltour.com/site/gb/home/index.php Brazilian Tourism Portal]
*{{en}} [http://www.brazil.org.uk/page.php?cid=356 Brazilian Embassy in London]
*{{pt}} [http://www.paraense.com Portal Paraense]
*{{en}} [http://www.investpara.com Invest Para]
*{{tr}} [http://www.kacparayarismasi.com/ Para yarışması]
[[Kategoria:Shtetet e Brazilit]]
 
{{Shtetet dhe Rajonet e Brazilit}}