Ndryshimi mes inspektimeve të "Qarku"

11 bytes added ,  9 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
[[Skeda:AlbaniaNumberedPrefectures.pngsvg|right|160px260px|Qarqet në Shqipëri]]
'''Qarku''' është një [[Njësia territoriale|njësi administrative]] që përbehet nga disa [[Rrethi|rrethe]] me tradita dhe zakone të njëjta, dhe që janë kufitare me njëri-tjetrin.
 
'''Kompetencat e Qarkut''' janë më të gjera se ato të Prefekturës. Qarku kujdeset për mirëmbajtjen e rrugëve, urgjencat civile, projektet e donatoreve, etj. Kjo ka sjelle që Prefektura ta humbasë rolin e saj të mëparshëm. Shikoni këtu për të gjitha qarqet e Shqipërisë: ''[[Qarqet e Shqipërisë]]''
 
[[Shqipëria|Republika e Shqipërisë]] ka aktualisht 12 qarqe që vijojnë nga veriu në jug :
*# [[Qarku i Shkodrës]]
*# [[Qarku i Kukësit]]
*# [[Qarku i Dibrës]]
*# [[Qarku i Lezhës]]
*# [[Qarku i Tiranës]]
*# [[Qarku i Durrësit]]
*# [[Qarku i Elbasanit]]
*# [[Qarku i Fierit]]
*# [[Qarku i Beratit]]
*# [[Qarku i Korçës]]
*# [[Qarku i Gjirokastrës]]
*# [[Qarku i Vlorës]]
 
== Historia ==