Dallime mes rishikimeve të "Joseph Luis Lagrange"

v
roboti ndryshoj: is:Joseph-Louis Lagrange; cosmetic changes
v (r2.7.1) (roboti shtoj: ml:ലെഗ്രാഞ്ജെ)
v (roboti ndryshoj: is:Joseph-Louis Lagrange; cosmetic changes)
[[Skeda:Langrange portrait.jpg|200px|thumb]]'''Joseph Louis Lagrange''' (lexo Zhoze Lui Lagranzh), lindi si Ludvik Lagrangia (Lodovico Lagrangia) më [[25 janar]] [[1736]] në Torino dhe vdiq më [[10 prill]] [[1813]] në Paris. Ishte matematikan dhe astronom francez që jetoi shumicën e jetës së tij në France. Lagranzhi bëri disa nga kontributet më të thella në fushën e [[Analiza matematike|analizës matematike]], në [[Teoria e numrave|teorinë e numrave]] si dhe në fushën e [[Mekanika|Mekanikes]] Klasike dhe Mekanikes Qiellore. Me rekomandimin e Ojlerit dhe [[D'Alembertit]], në 1766 Lagranzhi u bë suksesori i Ojlerit si drejtor në degën e matematikes në [[Akademinë Prusiane]] të shkencave në Berlin. Aty ai qëndroi për mbi 20 vjet duke prodhuar një numër të madh veprash dhe duke fituar një numër të madh çmimesh nga Akademia Franceze e Shkencave. Traktati i Lagranzhit në Mekaniken Klasike (''Mécanique Analytique'', 4. ed., 2 vols. Paris: Gauthier-Villars et fils, 1888-89), i shkruajtur në [[Berlini|Berlin]] u publikua për herë të parë në 1788. Ky traktat përbën një nga përgjithësimet me të thella të mekanikes klasike që nga koha e Njutonit. [[Metoda e Lagranzhit]] formoi bazat për zhvillimin e [[Fizika matematike|fizikës matematike]] në [[Shekulli XIX|shekullin e nëntëmbëdhjetë]].
 
I lindur Ludvik Lagrangia në Torino nga prindër Italiane, Lagranzhi kishte paraardhës franceze nga ana e babait. Më [[1787]] ai u bë një anëtar i Akademisë se Shkencave dhe qëndroi aty derrin në fund të jetës se tij. Lagranzhi konsiderohet shkencëtar frëng. Lagranzhi mbijetoi Revolucionin francez dhe u bë profesor në Shkollën Politeknike (École Polytechnique) që nga hapja e saj më [[1794]]. [[Napoleon Bonaparte|Napoleoni]] i dha Lagranzhit titullin e Legjionit të nderit dhe e bëri atë Kont të Mbretërisë në [[1808]]. Ai është varrosur në Panteonin e [[Parisi]]t.
 
== Shih edhe ==
[[hy:Ժոզեֆ Լուի Լագրանժ]]
[[id:Joseph-Louis de Lagrange]]
[[is:Joseph -Louis Lagrange]]
[[it:Joseph-Louis Lagrange]]
[[ja:ジョゼフ=ルイ・ラグランジュ]]