Dallime mes rishikimeve të "KF Prishtina"

380 bytes added ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
|'''Kryetar'''|| colspan="2" | Remzi Ejupi
|- style="background:#ffffff"
|'''Trajner'''|| colspan="2" | RamadanRamiz CimiliKrasniqi
|- style="background:#ffffff"
|'''Drejtor''' || colspan="2" |Arbnor MorinaAfrim Muciqi
|- style="background:#ffffff"
|'''Nënkryetarët'''|| colspan="2" | Ahmet Kurtolli, Afrim Muçiqi
|- style="background:#ffffff"
|'''Ngjyrat e klubit'''|| colspan="2" | Bardh e kalterkaltër
|-
!colspan="3" | Reparti i ekipit të futbollit
|- style="background:#ffffff"
|'''E-Mail'''|| colspan="2" |
|}info@prishtinafc.com
|}
 
'''Klubi Futbollistik Prishtina''' (KF Prishtina) nga [[Prishtina]], [[Kosova|Kosovë]], është themeluar në vitin 1922 me emrin "Kosova" nga ushtarë të garnizonit ushtarak të Prishtinës. Aktualisht KF Prishtina merr pjesë në kategorinë më të lartë të futbollit në Kosovë, [[Superliga e Kosovës|Superliga]], dhe konsiderohet si gjigand i futbollit kosovar pasi është kampion i shumëfishtë dhe klubi më i suksesshëm në historinë e futbollit kosovar.Pas luftës së dytë botërore e këndej pa varësisht nga periudhat e kohës ka qenë një ndër klubet që më shumti ka ndikuar në rrjedhat e futbollit. Shumë herë kampion i Kosovës dhe anëtar i Ligës së Parë të ish Jugosllavisë.
 
== Historia ==
== Sezona 2006/07 ==
Para fillimit të sezonës 2006/07 Stadiumi i qytetit në Prishtinë ku i luan ndeshjet KF Prishtina është renovuar dhe paisur me reflektorë dhe me 16,200 ulëse. Kështu Stadiumi i qytetit në Prishtinë bëhet stadiumi i parë në Kosovë ku ndeshjet mund të zhvillohen në mbrëmje si dhe me ulëse. Projekti i renovimit të stadiumit nuk është përfunduar dhe priten edhe përmirësime të mëtutjeshme të infrastrukturës në këtë stadium.
 
== Sezona 2008/09
Është sezoni i fundit në të cilin KF Prishtina është bërë kampione në Ligën e Kosovës.
 
== Lidhje të jashtme ==