Dallime mes rishikimeve të "Gjuha finlandeze"

22 bytes removed ,  10 vjet më parë
v
roboti largoj: ilo:Pagsasao a Finnish; cosmetic changes
v (r2.6.4) (roboti shtoj: nap:Lenga Finlandèis)
v (roboti largoj: ilo:Pagsasao a Finnish; cosmetic changes)
Finlandishtja është pjestare e familjes gjuhësore '''Fino-Hungare''' dhe tip morfologjik ndërmjet gjuhëve fusionale dhe agglutinative.
Për të kuptuar formimet agglutinative vini re mbaresën:
* kirja: libri (trajta e pa përcaktuar)
* kirjani: libri im (prona dallohet edhe nga nga ndryshimi i mbaresës)
* kirjassa: brenda në libër (gjendja formohet nga mbaresat si '''ssa, lla, sta, lta''' etj)
* kirjassani: brenda në librin tim (e kombinuar)
* kirjassanikin: brenda në librin tim gjithashtu (tejet e komplikuar)
 
Ajo lakon formën e emrave, mbiemrave, përemrave, numrorëve dhe foljeve, sipas mvartësisë së rolit të tyre në fjali.
[[ia:Lingua finnese]]
[[id:Bahasa Suomi]]
[[ilo:Pagsasao a Finnish]]
[[io:Finlandana linguo]]
[[is:Finnska]]