Ndryshimi mes inspektimeve të "Patosi"

47 bytes removed ,  9 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
| KODI_POSTAR =
| PREFIKSI = 381
| FAQJA_ZYRTARE = [http://www.bashkiapatos.gov.al/ Bashkia e Patosit]
| KRYETARI = Bardhi Meli
| PARTIA = PS
| DISTANCA_NGA_AEROPORTI =
}}
'''Patosi''' është një [[qytet]] në [[Shqipëri]].
 
== Historia ==
Qyteti i Ri Patos.
 
== Gjeografia ==
 
Qyteti i Patosit përfshihet në rrethin e Fierit. Ai është qyteti i dytë më i madh pas Fierit, për nga numri i banorëve, në Qarkun e Fierit.
 
 
== Demografia ==
Qyteti i Patosit ka 2218222 182 banorë.
 
Qyteti i Patosit ka 22182 banorë.
 
Përbërja e popullsisë së Patosit është heterogjene, të ardhur nga krahina të ndryshme të Shqipërisë si: [[Skrapari]], [[Laberia]], komuniteti çam, të ardhur nga krahinat e komunitetit Vlleh, nga Minoriteti etj.
 
== Kultura dhe sporti ==
 
Skuadra e futbollit e qytetit quhet "Albpetrol", e cila arritjen më të mirë ka daljen në finalen e kupës së Shqipërisë me "Partizanin" në sezonin 93'- 94', si dhe pjesëmarrjen në kupën e kupave të Evropës në sezonin 94'- 95'.
 
== Lidhje të jashtme ==
* [http://www.bashkiapatos.gov.al Bashkia Patos]
<!-- Kategorizim dhe interwiki -->
 
== Shiko edhe ==
{{AL-gjeo-cung}}
<br />
{{AL-Vendbanime}}
{{AL-gjeo-cung}}
 
[[Kategoria:Qytete në Shqipëri]]