Dallime mes rishikimeve të "Trigonometria"

227 bytes removed ,  10 vjet më parë
v (r2.7.1) (roboti shtoj: vec:Trigonometria)
* kotangjeti është hersi në mes të '''cos X<sub>1</sub>''' dhe '''sin X<sub>1</sub>.''' kotangjenti në trigonometri shkruhet me shkurtesen '''ctg''' (''lexohet kotangjent'')
 
== FormulatIdentitetet themelore trigonometrike ==
 
<big>''':<math>sin^{2(}x)+cos^{2(}x)=1\,</math>'''</big> <br />
 
x është këndi <big>'''<math>aOb</math>'''</big><br />
<big>''':<math>tgx=\frac{sin({x)=a/c</math> <math>}}{cos({x)=b/c}}\,</math>'''</big> ateher<br />
 
<big>'''<math>sin^2(x)+cos^2(x)=(a/c)^2+(b/c)^2=(a^2+b^2)/c^2=c^2/c^2=1</math>'''</big>
:<math>ctgx=\frac{1}{tg{x}}\,</math>
<br />Sipas teoremes se Pitagores <big>'''<math>a^2+b^2=c^2</math>'''</big>.
 
== Shiko dhe këtë ==