Dallime mes rishikimeve të "Mejn"

293 bytes added ,  10 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (roboti shtoj: hif:Maine)
'''Maine''' (shqiptohet: mejn) është një shtet në rajonin e New England të [[Shteteve të Bashkuara]], që kufizohet nga Oqeani Atlantik në lindje dhe jug, New Hampshire në perëndim, dhe provincat kanadeze të Quebec në veriperëndim dhe New Brunswick në verilindje. Maine është pjesa më veriore dhe më lindore e New England. [[Shkurtesa]] postare e Maine është '''ME'''.
'''Maine''' është një [[Shtetet Federale të Amerikës|Shtet Federal]] të [[ShBA]]. [[Shkurtesa]] postela e Maine është '''ME'''.
 
Kryeqytet i Maine është [[Augusta]].
 
== Gjeografia ==