Ndryshimi mes inspektimeve të "Kumbulla"

16 bytes added ,  9 vjet më parë
v
r2.7.2) (roboti shtoj: kaa:Qa’reli; cosmetic changes
v (r2.5.5) (roboti shtoj: lbe:Кякан)
v (r2.7.2) (roboti shtoj: kaa:Qa’reli; cosmetic changes)
 
== Pjesa shëruese ==
Fruti i kumbulles i konzervuar ne form hashavi (kumbull e terue) dhe e konzervuar ne friz per prodhim kompoti, jan veti sheruese-lehtesim ne rastet e majasilit te mbrendshem sidomois te zorra e trash. ndihmon dhe lehteson jashtqitjen.
 
== Veprimi shërues ==
 
Fruti ka shije te ëmbël dhe / ose i athët dhe mund të hahen të freskëta ose të përdoren të thata. Kumbullat janë të njohura për efektin e tyre laksativ. Ky efekt i është atribuohet komponimeve të ndryshme të pranishme në frutat e kumbulles, të tilla si fibër dietetik, sorbitol etj. lëng janë përdoret për të ndihmuar në rregullimin e funksionimit të sistemit te tretjes.
 
 
[[Kategoria:Fruta]]
[[it:Prunus domestica]]
[[ja:スモモ亜属]]
[[kaa:Qa’reli]]
[[ko:자두]]
[[lb:Promm]]