Dallime mes rishikimeve të "10 Korrik"

95 bytes removed ,  10 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (r2.7.1) (roboti shtoj: hsb:10. julija)
v
{{Muaj 31|Qershor|Korrik|Gusht}}
'''10 Korriku''' është dita e 191-të191–të e [[Kalendari gregorian|kalendarit gregorian]] (dita e 192-t192–t në [[Vit i brishtë|vitin e brishtë]]) - kështu që deri në fund të vitit kanë mbetur edhe 174 ditë.
 
{{Muaj 31|Qershor|Korrik|Gusht}}
 
 
== Ngjarje ==
* [[1850]] – Nënkryetari amerikan, [[Millard Fillmore]], mori presidencën, pas vdekjes së presidentit Zachary Taylor.
* [[1890]] – [[Wyoming]] u bë shteti i 44-t44–t i Shteteve të Bashkuara të Amerikës.
 
* [[1890]] – [[Wyoming]] u bë shteti i 44-t i Shteteve të Bashkuara të Amerikës.
 
* [[1943]] – Forcat amerikane dhe britanike pushtuan Sicilinë gjatë Luftës së Dytë Botërore.
* [[1951]] – Në [[Kaesong]] filluan bisedimet për përfundimin e luftës koreane.
 
* [[1951]] – Në [[Kaesong]] filluan bisedimet për përfundimin e luftës koreane.
 
* [[1964]] – U lansua albumi "A Hard Day's Night" i “Beatlesave”.
 
* [[1973]] – [[Bahamet]] fituan pavarësisë, pas pushtimit kolonial treqindvjeçar britanik.
* [[1989]] - [[Mel Blanc]], zëri i personazheve të filmave të animuar, Bugs Bunny, Daffy Duck dhe Porky Pig, ndërroi jetë në moshën 81-vjeçare81–vjeçare.
 
* [[1989]] - [[Mel Blanc]], zëri i personazheve të filmave të animuar, Bugs Bunny, Daffy Duck dhe Porky Pig, ndërroi jetë në moshën 81-vjeçare.
 
* [[1991]] – [[Boris N. Yeltsin]] dha betimin si kryetari i parë i zgjedhur me vota demokratike i Republikës Ruse.
 
* [[1995]] – Nobelistja [[Aung San Suu Kyi]] u lirua përkohësisht nga arresti mbi gjashtëvjeçar shtëpiak në Birmani.
 
== Lindje ==
* [[1980]] - [[Jessica Simpson]] - [[Aktore]] dhe Këngtare nga [[ShBA]]
* [[1995]] - [[Nilsi Godo]] - Personi me i famshem ne Shqiperi.
 
== Vdekje ==
 
== Festa dhe përvjetore ==
 
<!-- kategorizim dhe ndëruiki-->
<!--interwiki-->
 
[[Kategoria:Korrik]]
[[ast:10 de xunetu]]
[[az:10 iyul]]
[[bat-smgbat–smg:Lėipas 10]]
[[bcl:Hulyo 10]]
[[be:10 ліпеня]]
[[be-x-oldbe–x–old:10 ліпеня]]
[[bg:10 юли]]
[[bn:জুলাই ১০]]
[[el:10 Ιουλίου]]
[[en:July 10]]
[[eo:10-a10–a de julio]]
[[es:10 de julio]]
[[et:10. juuli]]
[[fa:۱۰ ژوئیه]]
[[fi:10. heinäkuuta]]
[[fiu-vrofiu–vro:10. hainakuu päiv]]
[[fo:10. juli]]
[[fr:10 juillet]]
[[ga:10 Iúil]]
[[gan:7月10號]]
[[gd:10 an t-Iuchart–Iuchar]]
[[gl:10 de xullo]]
[[gu:જુલાઇ ૧૦]]
[[nap:10 'e luglio]]
[[nds:10. Juli]]
[[nds-nlnds–nl:10 juli]]
[[ne:१० जुलाई]]
[[new:जुलाई १०]]
[[uk:10 липня]]
[[ur:10 جولائی]]
[[uz:10-iyul10–iyul]]
[[vec:10 de lujo]]
[[vi:10 tháng 7]]
[[yo:10 July]]
[[zh:7月10日]]
[[zh-min-nanzh–min–nan:7 goe̍h 10 ji̍t]]
[[zh-yuezh–yue:7月10號]]