Dallime mes rishikimeve të "Qarku"

4 bytes removed ,  10 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
v
'''Qarku''' është një [[Njësia territoriale|njësi administrative]] që përbehet nga disa [[Rrethi|rrethe]] me tradita dhe zakone të njëjta, dhe që janë kufitare me njëri-tjetrin.
 
'''Kompetencat e Qarkut''' janë më të gjera se ato të Prefekturës. Qarku kujdeset për mirëmbajtjen e rrugëve, urgjencat civile, projektet e donatoreve, etj. Kjo ka sjelle që Prefektura ta humbasë rolin e saj të mëparshëm. Shikoni këtu për të gjitha qarqet e Shqipërisë: ''[[Qarqet e Shqipërisë]]''
 
[[Shqipëria|Republika e Shqipërisë]] ka aktualisht 12 qarqe që vijojnë nga veriu në jug :