Dallime mes rishikimeve të "Mynihu"

489 bytes removed ,  10 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (r2.7.1) (roboti shtoj: ilo:Munic)
No edit summary
{{Qytet (Gjermania)
|Qyteti =Mynih <br /> <small>München</small>Mynihu
|Emri Gjermanisht = München
|Lloji i vëndbanimit =Qytet
|Nofka =
|Moto =
|FIGURA-FLAMURFlamuri_foto = =Flag of Munich (striped).svg
|Flamuri_artikull =Flamuri i Mynihut
|FIGURA-FLAMUR-STRUKTURË = JO
|ARTIKUJ-FLAMUREmblema_foto =Muenchen Kleines Stadtwappen.svg
|Emblema_artikull =Emblema e Mynihut
|FIGURA-EMBLEMA = Muenchen Kleines Stadtwappen.svg
|Pamje = MünchenMunich Panoramaview.JPGjpg
|FIGURA-EMBLEMA-GJERËSIA = 80px
<!--Administrimi territorial-->
|ARTIKUJ-EMBLEMA =
|Shteti (njësia federative) =[[Skeda:Flag of Bavaria (lozengy).svg|20px]] [[Bavaria]]
|Pamje = München Panorama.JPG
|Rajoni administrativ =[[Bavaria e Epërme]]
|Përshkrimi i pamjes =
|ShtetiQarku = {{flagicon|Germany}} [[Gjermania]] =Mynihu
|Landi Kodi Komunal =[[Skeda:Flag of09 Bavaria1 (lozengy).svg|20px]]62 [[Bavaria]]000
<!--Sipërfaqja dhe Demografia -->
|Distrikti = Bavaria e epërme
|QarkuSipërfaqja = 310.43 =Mynihu
|Kodi komunal Sipërfaqja urbane =09 1 62 000
|Sipërfaqja metropolitane=
|Kodi Postar =80000-81929
|Prefiksi Popullsia =089 1,353,186
|DistriktiDendësia = Bavaria= e4,359 epërme
|Targa e automjeteve =M
|Lagje =25
|Koordinatat = {{coord|48|8|N|11|34|E|scale:5000000}}
|WebFaqja =[http://www.muenchen.de/ muenchen.de]
|Lartësia (m.n.d) =519 m
|Vendasit =
|Themelimi =1158
|Sipërfaqja =310,43 km<sup>²</sup>
|Sipërfaqja Tokë =
|Sipërfaqja Ujë =
|Zona Kohore =[[CET]] ([[UTC+1]])
|Ora Verore =[[CEST]] ([[UTC+2]])
|Aeroporti =
|Kryetari i Bashkisë =Christian Ude
|Partia udhëheqëse =[[Partia Social Demokrate e Gjermanisë|PSD]] / [[Alliance '90/Të Gjelbërtit|Të Gjelbërtit]] / / Rosa Liste
|Popullsia =1 326 806 ban. ''(31.12.2008)''
|Zona urbane = 2,606,021
|Zona metropolitane = 5,203,738
<!-- Të dhëna-->
|Dendësia =4 324 ban./km<sup>²</sup>
|Harta Lartësia ={{Harta | Gjermania519
|ARTIKUJ-EMBLEMAVendasit =
| lat_deg =48 | lat_min = 8| lat_sec = 0| lat_dir =N
|LagjeThemelimi = =251158
| lon_deg =11 | lon_min =34| lon_sec = 0| lon_dir =E
|Kodi PostarPostal = 80000-81929
| label = {{PAGENAME}}
|VendasitKryetari =Christian Ude
| width = 300
|Partia udhëheqëse =[[Partia Social Demokrate e Gjermanisë|PSD]] / [[Alliance '90/Të Gjelbërtit|Të Gjelbërtit]] / / Rosa Liste
|WebFaqja Faqja Zyrtare =[http://www.muenchen.de/ muenchen.de]
| gjer_g=48 | gjer_m=8 | gjer_s=0
| gjat_g=11 | gjat_m=34 | gjat_s=0
|autotekst=
}}
}}
 
'''Mynihu''' ''([[gjermanisht|gjerm.]] München)'' ''([[italisht|ital.]] [[Monaco di Baviera]])'' është një qytet në juglindje të [[Gjermania|Gjermanisë]]. Ai është dhe kryeqyteti i landit të [[Bavaria|Bavarisë]] ''([[gjermanisht|gjerm.]] [[Bayern]])''. Me rreth 1.3 milion banorë, Mynihu radhitet për nga madhësia e qyteteve gjermane në vendin e tretë pas [[Berlini]]t dhe [[Hamburgu]]t.