Dallime mes rishikimeve të "Flamuri i Grenadës"

v
r2.7.2) (roboti shtoj: jv:Gendéra Grenada; Ndryshime kozmetike
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
v (r2.7.1) (roboti ndryshoj: yo:Àsìá ilẹ̀ Grẹ̀nádà)
v (r2.7.2) (roboti shtoj: jv:Gendéra Grenada; Ndryshime kozmetike)
[[FiguraSkeda:Flag of Grenada.svg|thumb|right|300px|Flamuri i Grenadës]]
'''[[Flamuri]] kombëtar i [[Granadë]]s''' u adoptua pas pavarsisë së vendit nga [[Britania e Madhe]], më [[7 Shkurt]] [[1974]]. Gjashtë yjet në vijën e kuqe simbolizojnë gjashtë njësitë administrative të [[Grenadë]]s, apo siç njihen me emrin "parish", kurse ylli në mes i rrethuar nga një disk i kuq, simbolizon kryeqytetin, [[Saint George's, Grenada|Saint George's]].
 
== Shih dhe këtë ==
* [[Grenada]]
 
{{flam-cung}}
{{AmerVeri-flam}}
 
[[CategoryKategoria:Flamujt e shteteve të Amerikës Veriore|G]]
[[CategoryKategoria:Grenadë]]
 
[[af:Vlag van Grenada]]
[[it:Bandiera di Grenada]]
[[ja:グレナダの国旗]]
[[jv:Gendéra Grenada]]
[[ko:그레나다의 국기]]
[[lt:Grenados vėliava]]