Ndryshimi mes inspektimeve të "Ballshi"

54 bytes added ,  9 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
| EMRIIPASHQUAJTUR = Ballshit
| FOTO = Ballsh (Albania).jpg
| lat_deggjerësi = 40.5989651
| lat_mingjatësi = 3619.7359085
| lat_sec =
| lon_deg = 19
| lon_min = 36
| lon_sec =
| SIPERFAQJA = 382
| POPULLSIA = 39, 000
| POPULLSIA_DENDESIA = 102
| SHTETI = [[Shqipëria]]
| DISTANCA_NGA_AEROPORTI =
}}
'''Ballshi''' është vendbanimqytet në [[Shqipëri]]. Ndodhet në [[Rrethi i Mallakastrës|Rrethin e Mallakastrës]] dhe është kryeqendra e saj. Ballshi ka një popullsi prej rreth 39 000 banorë.
 
== Historia ==
== Demografia ==
== Ekonomia ==
[[Skeda:Logo-astir.gif|thumb|left|230px|Logo Astir Group Sh.A.]]
 
Ekonomia ballshiote mbështetet tek rafineria e përpunimit të naftës ose ndryshe Kombinati i Përpunimit të Thellë të naftës, shkurt K.P.Th.N. Rafineria ka punësuar një pjesë të konsiderueshme te qytetit te Ballshit dhe njëkohësisht shkakton një ndotje të madhe mjedisore. Sipas një studimi kjo rafineri shkurton jetën e punëtorëve, por edhe banorëve me dy deri në katër vjet. Pas këtij studim ka dalë në pah nga një sondazh i kryer nga bashkia së qytetarët do të zgjidhnin me pak jetë sesa mbylljen e rafinerisë.
 
== Kultura ==
 
== Politika ==
== Lidhje të jashtme ==
== Shiko dhe këtë ==
 
{{AL-Vendbanime}}
==Shiko dhe këtë==
 
{{AL-gjeo-cung}}
{{AL-Vendbanime}}
 
[[CategoryKategoria:Qytete në Shqipëri]]
== Lidhje të jashtme ==
[[Category:Qytete në Shqipëri]]
 
[[bg:Балши]]