Dallime mes rishikimeve të "Tepelena"

99 bytes removed ,  10 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (r2.7.1) (roboti shtoj: pnb:تپلنہ)
v
| EMRIIPASHQUAJTUR = Tepelenës
| FOTO =
| lat_deggjerësi = 40.2999197
| lat_mingjatësi = 1720.0100088
| lat_sec =
| lon_deg = 20
| lon_min = 01
| lon_sec =
| SIPERFAQJA =
| POPULLSIA =
| DISTANCA_NGA_AEROPORTI =
}}
'''Tepelena''' është qytet dhe kryeqendër e rrethit me të [[Rrethi i Tepelenës|njëjtin emër]] në jug të [[Shqipëria|Shqiperisë]] dhe ka nje sipërfaqe prej 817 km2km². [[Tepelena]] ka një popullsi rreth 55 mije banore ([[2005]]) e cila jeton ne dy qytetet Tepelene e [[Memaliaj]] dhe ne fshat, ne tete komuna me 35 mije banore. Rrethi perfshin pjese nga krahinat etnografike te [[Kurveleshi]]t, [[Lopesi]]t, Rrezes, Dervenit, Buzit e Krahesit, ku seicila shquhet për larmine e traditave, kengeve, valleve e kostumeve.
 
Ne kete rreth, fale pozicionit gjeografik, ka pasur shume qendra te banuara, si vende banimi te hapura ne rajonet [[Dragoti]], [[Beçishti]], [[Damësi]], ashtu dhe vendbanime te fortifikuara me mure masive.
 
== Ekonomia ==
 
== Politika ==
== Lidhje të jashtme ==
* http://www.tepelena.com/
* http://www.tepelena.com/forum
 
== Shiko dhe këtu ==
 
* [[Rrethi i Tepelenës]]
* [[Uji i ftohtë]]
* [[Emblema e qytetit të Tepelenës]]
 
== Lidhje të jashtme ==
* http://www.tepelena.com/
* http://www.tepelena.com/forum
 
{{AL-Vendbanime}}
{{AL-gjeo-cung}}
{{AL-Vendbanime}}
 
[[Kategoria:Qytete në Shqipëri]]