Dallime mes rishikimeve të "Vesa Luma"

1.911 bytes added ,  11 vjet më parë
[Redaktim i kontrolluar][redaktim i pashqyrtuar]
v (r2.7.1) (roboti shtoj: de:Vesa Luma)
==Kariera==
Luma filloi karrierën duke marrë pjesë në festivalin për talente [[Ethet]]. Luma mbërriti deri ne vendet e 5-ta. Pas kësaj Luma vazhdoi karrierën me këngët e saj të reja të cilat filluan të dilnin në shitje ne vitin [[2006]]. Kënga e saj që fitoi me teper popullaritet ishte [[Jemi dhe S'jemi]].
 
 
Vesa Luma ka lindur me date 12.05.1986 ne Prishtine,nga nje familje intelektualesh.Pasionin dhe talentin e ka te trasheguar nga nena e saj,ndersa per here te pare ka kenduar ne moshen 5 vjecare ne "Akordet e Kosoves| bashke me grupin per femije "Xixellonjat",duke e filluar keshtu mbare karrieren e saj solistike. Vesa ka mbaruar shkollen e ulet te muzikes per flaut,ndersa ka vazhduar shkollen e mesme te muzikes "Prenk Jakova" ne Prishtine ,dega e solo kendimit.Ndersa eshte diplomuar ne Univerzitetin AAB (dega komunikim masiv dhe gazetari). Te njejten kohe Vesa ka punuar rreth 7 vite ne mediumin publik RTK si gazetare - prezantuese.
Talenti i saj per muzike eshte vecuar gjate audicionit shume te njohur shqiptare "Ethet e se premtes mbrema" ku Vesa arriti te jete finaliste e ketij spektakli,fale talentit dhe zerit te saj shume te vleresuar nga kompozitoret dhe muzicientet me te njohur ne Shqiperi Pas ketij suksesi ajo ka vazhuar karrieren e saj solistike,shume te sukseshme duke rrembyer shume cmime ne festivalet me te njohura shqiptare dhe duke u dekoruar me shume epitete. Vesa Luma perveq koncerteve te shumta te saja solistike, ka qene pjesemarrse e cdo koncerti humanitare ne Kosove ndaj dhe eshte shpallur nga Ministria e Kultures (Departamenti I Rinise) si “Ambasadore e Vullnetit te Mire”.Fale talentit ,personaliteti te thjesht dhe punes se saj te madhe, Vesa Luma eshte gjithashtu imazh publicitar i dy kompanive me te medha ne Kosove dhe Shqiperi ,Ipko- Digital.
"Dancing with the stars" ishte sukses tjeter i Veses,duke u shquar keshtu nga juria e ketij eventi dhe publiku edhe si nje balerine shume e talentuar.
Kenget e Veses jane pothuajse te gjitha hite te shitura ne shume kopje. Kenget e saj" Jemi dhe s'jemi" ,"Amanet","Luaj","Edhe per mua do te kete zemer" etj jane nder hitet e saja me te medha,kenge e degjuar jo vetem ne Kosove e Shqiperi por ne gjithe Ballkanin.
 
 
 
 
 
==Diskografia==