Ndryshimi mes inspektimeve të "Trajani"

13 bytes added ,  9 vjet më parë
v
r2.7.1) (roboti shtoj: en:Trajan
v
v (r2.7.1) (roboti shtoj: en:Trajan)
Si një administrator civil, Trajan është i njohur mirë për programin e gjerë të tij për publike ndërtesë e cila do të riorganizonte qytetin e Romës dhe u ndërtoj monumentet e shumta të qëndrueshme të tilla si Forumi i Trajanit, Tregu i Trajanit dhe Kolona e Trajanit. Herët në mbretërimit të tij, ai aneksoi mbretërinë Nabatean, duke krijuar krahinën e Arabisë Petraea. Pushtimin e tij të Daki pasurun perandorin më masë të madhe - provinca e re zotëronte miniera ari shumë të vlefshme. Luftën e tij kundër Perandorisë Parthian përfundoi me aneksimin e Armenisë dhe të Mesopotamisë. Fushata e tij u zgjerua deri me shtrirjen e saj territoriale. Në fund të 117, duke lundruar përsëri në Romë, Trajan u sëmur dhe vdiq nga një goditje në qytetin e Selinus. Ai ishte i hyjnizuar nga Senati dhe hiri i tij u varros nën Kolona e Trajanit. Ai u pasua nga djali i tij miratuar [[Adriani]].
Si një perandor, reputacioni i Trajanit ka duruar - ai është një nga sundimtarët më reputacion i të cilit ka mbijetuar shekujve. Çdo perandori të ri pas tij u nderua nga Senati me titullin Augusto felicior, melior Traiano ("[të] fat e Augustit dhe më mirën e Trajanit"). Në mesin e teologëve të krishterë mesjetare, Trajanit u konsiderua si një pagan i virtytshëm, ndërsa historiani Edward Gibbon popullarizoi idenë e Pesë Perandorëve të mirë, nga të cilat Trajanit ishte e dytë.
 
 
[[af:Trajanus]]
[[ar:تراجان]]
[[an:Trachán]]
[[ar:تراجان]]
[[arz:تراچان]]
[[az:Trayan]]
[[be:Траян]]
[[be-x-old:Марк Ульпіюс Траян]]
[[bs:Trajan]]
[[bg:Траян]]
[[bs:Trajan]]
[[ca:Marc Ulpi Trajà]]
[[cs:Traianus]]
[[da:Trajan]]
[[de:Trajan]]
[[et:Traianus]]
[[el:Τραϊανός]]
[[esen:TrajanoTrajan]]
[[eo:Trajano]]
[[es:Trajano]]
[[et:Traianus]]
[[eu:Trajano]]
[[fa:تراژان]]
[[fi:Trajanus]]
[[fr:Trajan]]
[[fy:Trajanus]]
[[gl:Traxano]]
[[he:טריאנוס]]
[[hi:त्राजान]]
[[ko:트라야누스]]
[[hy:Տրայանոս]]
[[hr:Trajan]]
[[hu:Marcus Ulpius Traianus római császár]]
[[hy:Տրայանոս]]
[[id:Trajanus]]
[[is:Trajanus]]
[[it:Traiano]]
[[heja:טריאנוסトラヤヌス]]
[[ka:ტრაიანე]]
[[swko:Kaizari Traian트라야누스]]
[[ku:Trajan]]
[[la:Traianus]]
[[lt:Trajanas]]
[[lv:Trajāns]]
[[lt:Trajanas]]
[[hu:Marcus Ulpius Traianus római császár]]
[[mk:Трајан]]
[[ml:ട്രേജൻ]]
[[mr:ट्राजान]]
[[arznap:تراچانTraiano]]
[[nl:Trajanus]]
[[ja:トラヤヌス]]
[[nap:Traiano]]
[[no:Trajan]]
[[nn:Trajan av Romarriket]]
[[no:Trajan]]
[[pl:Trajan]]
[[pt:Trajano]]
[[ru:Траян]]
[[scn:Traianu]]
[[sh:Trajan]]
[[simple:Trajan]]
[[sk:Traján]]
[[sl:Trajan]]
[[sr:Трајан]]
[[sh:Trajan]]
[[fi:Trajanus]]
[[sv:Trajanus]]
[[sw:Kaizari Traian]]
[[th:จักรพรรดิทราจัน]]
[[tl:Trajan]]
[[th:จักรพรรดิทราจัน]]
[[tr:Trajan]]
[[uk:Траян]]
48.038

edits