Dallime mes rishikimeve të "15 Gusht"

3 bytes added ,  10 vjet më parë
[[Skeda:Jacques-Louis_David_017.jpg|thumb|150px|[[Napoleon Bonaparte]]]]
* [[778]] - Zhvillohet Lufta e Kalimit Roncevaux në të cilën vritet [[Rolandi]].
* [[1040]] - Mbreti [[Dunkani I i Skocisë]] vritet në luftë nga kushëiri i tijëtij i parë dhe rivali i tijëtij [[Makbethi i Skocisë]]. ''(figura 1)''
* [[1057]] - Mbreti [[Makbethi i Skocisë]] vritet në Luftën e Lumfananit nga forcat e Malkolmit III të Skocisë.
* [[1261]] - [[Michael VIII Palaeologus]] emërohet [[Perandori Bizantin|Perandor Bizantin]] në [[Konstantinopoli|Konstantinopol]].
* [[1461]] - Trapezunt i dorëzohet Sulltan Mehmetit II. Ky është fundfundi i Perandorisë Bizantine. Perandori Davidi larghet në egzil dhe më vonë vritet.
* [[1519]] - Themelohet qyteti [[Panama City]], [[Panama]]. ''(figura 2)''
* [[1537]] - Themelohet qyteti [[Asunción]], [[Paraguaj]]. ''(figura 3)''
* [[1540]] - Themelohet qyteti [[Arequipa]], [[Peru]]. ''(figura 4)''
* [[1769]] - Lind [[Napoleon Bonaparta]]. ''(figura 5)''
* [[1824]] - [[Shtetet e Bashkuara]] transportojnë robrrobër nga [[Liberia]].
* [[1877]] - [[Thomas Edison]], bën inçizimin e parë, "[[Mary Had a Little Lamb]]."
* [[1914]] - Lëshohet në qarkullim Kanali i Panamasë.
* [[1960]] - [[Republika e Kongos]] shpall pavarësi nga [[Franca]].
* [[1965]] - [[Beatles]] luajnë para një publiku rreth 60,000 tifozësh në [[Shea Stadium]] në[[New York City]].
* [[1971]] - Presidenti amerikan [[Richard Nixon]] përfundon konvertabilitetin e [[Dollari Amerikan|Dollarit Amerikan]] në [[ari|ar]].
* [[1971]] - Dita e çlirimit të [[Bahraini]]t.
* [[1975]] - Vritet [[Sheik Mujibur Rehman]] sëbashkusë bashku me familjen e tijëtij përveç [[Haseena Wajid]] mbetet gjallë.
* [[1993]] - Japonezja [[Junko Asari]] fiton maratoninmaratonën e femrave në Kampionatin Botërorë të Atletikës në [[Stuttgart]].
* [[1998]] - Burgoset komandanti i ZOK-ut te UÇK-se [[Abdullah Tahiri]]
 
Anonymous user