Hape menynë kryesore

Changes

12 bytes removed ,  8 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
{{pp-template|small=yes}}
{{portal|Prizreni}}{{Ky artikull|Ky artikull merret me qytetin '''Prizreni'''. Për artikullin [[Komuna e Prizrenit]] shiko në fletën përkatëse.}}
<div style="position: relative">[[Figura:RR PRI.PNG|thumb|[[Prizreni (komuna)|{{PAGENAME}}]] dhe rajoni rreth Prizrenit]]
<div style="position: absolute; right: 80px; top: 50px"><small>[[Mitrovica]]<small></div>
</div>
[[Figura:VUES IV41070-1-.jpg|thumb|right|300px|Prizreni në vitin 1863]]
{{portal|Prizreni}}
[[Figura:PrizreniEmbema.JPG|50px|left]]
'''Prizreni''' (në tekste edhe ''Prizrend'', [[gjuha serbe|serbisht]]: Призрен ) është qytet në pjesën jug-perëndimore të [[Kosovë]]s si dhe i dyti në Kosovë për nga madhësia dhe popullsia pas [[Prishtinë]]s. Prizreni po ashtu është qendër e [[Komuna e Prizrenit|komunës]] dhe rajonit me të njëjtin emër.
 
{{Kosova}}
{{portalPortal|Prizreni|Kosova}}
 
[[Category:Qytete në Kosovë]]