Dallime mes rishikimeve të "Humori"

26 bytes added ,  9 vjet më parë
v
r2.7.2) (roboti shtoj: mzn:شوخی; Ndryshime kozmetike
v (r2.7.1) (roboti shtoj: lv:Humors)
v (r2.7.2) (roboti shtoj: mzn:شوخی; Ndryshime kozmetike)
'''Humori''' ([[Latinishtja|lat.]] humor = lagështi) është [[aftësia]] ose [[cilësia]] e njeriut për të shkaktuar [[Qeshja|të qeshurin]] dhe [[Zbavitja|zbavitjen]] e njerzve të tjerë nëpërmjet sendeve, ose rrethanave. Humori mund të përkufizohet edhe si gjetja (vërejtja) dhe shprehja e qesharakes në një rrethanë apo send. Humori përfshin një formë zbavitjeje apo komunikimi njerzor i cili shkakton ndjenja kënaqësie, ose i bën njerzit të qeshin ose të ndjehen të [[Lumturia|lumtur]].
 
'''Ndjenja e humorit''' është aftësia për ta përjetuar humorin, një cilësi që çdo njeri e zotëron, megjithse shtrirja me të cilën një individ do ta gjejë diçka qesharake mvaret nga një bartës të vetëm dhe ndryshore përkatëse, duke përfshirë, por jo të kufizuar me vendndodhjen, [[Kultura|kulturën]], pjekurinë, nivelin e [[arsimi]]mit dhe përmbajtjen.
 
== Historia e humorit ==
 
== Llojet e humorit ==
 
== Kuptimi i humorit ==
 
== Persona komikë ==
 
== Humori shqiptar ==
 
== Thënie mbi humorin ==
* "''Humori është nje prani ne bote - si [[hijeshia]] - dhe shkelqen mbi sejcilin." [[Garrison Keillor]]
* "''Une kam nje ndjenje te mprehte te qesharakes, por jo ndjenje humori." [[Edward Albee]]
* "''[[Gazi (humor)|Gazi]] është si nje shkrepje vetëtime, qe shperthen mes nje reje te erret, dhe xixellon për nje çast; hareja mban nje lloj dite-shkelqimi ne mendje, dhe e mbush ate me nje qetesi te vazhdueshme dhe te perhershme." [[Joseph Addison]]
* "''Sekreti i humorit është befasia''." [[Aristoteli]]
* "''Mes atyre qe pelqej ose admiroj, nuk mund te gjej emerues te perbashket, por midis atyre qe dua, mundem: te gjithe ata qe me bejne te qesh." '''W. H. Auden'''
* "''Perfytyrimi i është dhene njeriut për te shperblyer ate qe ai nuk eshte, dhe ndjenja e humorit për ta ngushelluar për ate cfare ai eshte." [[Francis Bacon]]
* "''Nje njeri pa ndjenjen e humorit është si nje qerre pa kercim - troshitje nga çdo guralec ne rruge." [[Henry Ward Beecher]]
* "''Ne nuk i nderojme kurre ata qe na zbavisin ne, megjithse ne mund te buzeqeshim me fuqite e tyre qesharake." '''Marguerite Gardiner, Kontesha e Blesingtonit'''
* "''Humor është, kur njeriu megjithate qesh.''" '''Gjermane'''
 
== Shiko edhe ==
* [[Hareja]]
* [[Satira]]
* [[Paradoksi]]
 
== Lidhje të jashtme ==
{{WikiQuote|Humori|Humori}}
 
[[CategoryKategoria:Humor| ]]
 
[[ar:دعابة]]
[[lt:Humoras]]
[[lv:Humors]]
[[mzn:شوخی]]
[[nl:Humor]]
[[no:Humor]]