Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Stavanger (kthjellim).


Stavanger është një komunëqarkun Rogaland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 71 km² dhe popullsi 121325 banorë[1].

Stavanger
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Stavanger

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Rogaland
Kryeqëndra Stavanger
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Leif Johan Sevland (H)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 58°57′V 5°43′L / 58.950°V 5.717°L / 58.950; 5.717 (Stavanger)Koordinatat: 58°57′V 5°43′L / 58.950°V 5.717°L / 58.950; 5.717 (Stavanger)
Sipërfaqja 71 km2
Popullsia 121.325 banorë 2009
Dendësia 1.708,8 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0123
Vendndodhja
Stavanger is located in Norvegjia
Stavanger
Stavanger
Stavanger – harta_foto
www.stavanger.kommune.no

DemografiaRedakto

 
Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

ReferimeRedakto

Projekte të tjeraRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto