Stefania Liberakakis

këngëtare greko-holandeze

Stefania Liberakakis (lindur më 17 dhjetor 2002), e njohur thjesht si Stefania, është një këngëtare, aktore, aktore zanore dhe YouTubere greko-holandeze. Ajo është një ish-anëtare e grupit të vajzave Kisses që përfaqësoi Holandën në Festivalin Evropian të Këngës për Fëmijë 2016. Ajo gjithashtu luajti në serialin televiziv holandez Brugklas. Ajo do ta përfaqësojë GreqinëFestivalin Evropian të Këngës 2020.[1]

Stefania Liberakakis

KarrieraRedakto

Karriera e hershmeRedakto

Në vitin 2013, Liberakakis ishte një garuese në sezonin e tretë të The Voice Kids në Holandë. Ajo iu bashkua Ekipit Borsato pas audicionit të saj, por u eliminua në raundet e betejës. Ajo pastaj u bashkua me korin e fëmijëve Kinderen voor, Kinderen, të cilën e la pas dy vjetësh.[2]

2016: Festivali Evropian i Këngës për Fëmijë 2016Redakto

Në vitin 2016, Liberakakis mbajti audicione për Junior Songfestival, përzgjedhjen holandeze për në Festivalin Evropian të Këngës për Fëmijë. Ajo u zgjodh brenda për të përfaqësuar Holandën në Junior Eurovision 2016 në Valletta si pjesë e grupit të vajzave Kisses. Grupi interpretoi këngën "Kisses and Dancin'" dhe u vendos në vendin e 8-të nga 17.[2]

2020: Festivali Evropian i Këngës 2020Redakto

Në fund të vitit 2019, Liberakakis u emërua si një kandidate e mundshme për ta përfaqësuar GreqinëFestivali Evropian i Këngës 2020 që do të mbahet në Roterdam, Holandë.[3] Më 3 shkurt 2020, u konfirmua nga transmetuesi ERT se ajo me të vërtetë ishte zgjedhur për të pasuar Katerine Duska si përfaqësuesen Greke.[1] Ajo do të interpretojë këngën "Supergirl" në gjysmëfinalen e dytë më 14 maj 2020.

Jeta personaleRedakto

Familja e Liberakakis është me origjinë nga Sofiku, një fshat afër qytetit të Dimotkës, në njësinë rajonale Evros në Maqedoninë Lindore dhe Thrakë.[4] Ajo aktualisht është në një lidhje me këngëtarin holandez Jannes Heuvelmans, i cili përfaqësoi Holandën në Festivalin Evropian të Këngës për Fëmijë 2017 si pjesë e boyband Fource.[5]

DiskografiaRedakto

SoloRedakto

Titulli Viti Albumi
"Muziek laat je dromen" 2014 Feest
(vëll. 35)
"Wereldplan"
"Nu het feestje voorbij is"
"Waarom moet ik gaan?" 2015 Raar maar waar
(vëll. 36)
"Eventjes alen"
"Leef met elkaar"

Si pjesë e KissesRedakto

Titulli Viti Albumi
"Kisses and Dancin" 2016  

Si artist soloRedakto

Titulli Viti Albumi
"Stupid Reasons" 2018  
"All I Want For Chrismas Is You" L'esprit de Noël ( comp. )
"Wonder"

(nga versioni holandez i Wonder Park )

2019  
"I'm Sorry (Whoops!)"
"Over and Over Again"
(me Jannes )
"Turn Around"
"Supergirl" 2020

FilmografiaRedakto

Vitet Titulli Roli Shënime
2018-2020 Brugklas Fenna -

FilmRedakto

Vitet Titulli Roli Shënime
2019 Brugklas: De tijd van m'n leven Fenna -
Wonder Park Qershor Zëri Hollandez
100% Coco New York Lilly -
De Club van Lelijke Kinderen Këngëtar i këngës propagandistike -
Trouble Zoe Bell Zëri Hollandez
2020 Dolittle Zonja Rose Zëri Hollandez

ReferimeRedakto

  1. ^ a b "Stefania to sing 'SUPERG!RL' for Greece at Eurovision 2020". Eurovision.tv. 3 shkurt 2020. Marrë më 3 shkurt 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b "Stefania". EGO Company (në holandisht). Marrë më 18 janar 2020.
  3. ^ Kevorkian, Krikor (28 dhjetor 2019). "🇬🇷 ΕΛΛΑΔΑ: Σχεδόν επίσημο: Η Stefania στο Rotterdam με pop κομμάτι!". OGAE Greece (në greqisht). Marrë më 18 janar 2020.
  4. ^ "Eurovision 2020: H Στεφανία Λυμπερακάκη με καταγωγή από τον Έβρο θα εκπροσωπήσει την Ελλάδα". e-evros.gr (në greqisht). 4 shkurt 2020. Marrë më 4 shkurt 2020.
  5. ^ "Η Στεφανία Λυμπερακάκη είναι ζευγάρι με έναν νεαρό τραγουδιστή [βίντεο]". Sigmalive Magazine (në greqisht). 2020-02-05. Marrë më 2020-02-09.

Lidhje të jashtmeRedakto

Parardhësi 
Katerine Duska
me "Better Love"
Greqia në Festivalin Evropian të Këngës
2020
Pasardhësi 
-