Stephen Anthony Smith[1] (lindi më 14 tetor 1967) është personalitet televiziv amerikan, gazetar i sportit dhe aktor. Ai është komentator në ESPN First Take, ku shfaqet me Max Kellerman dhe Molly Qerim. Ai poashtu shfaqet si analistë i NBA në SportsCenter. Ai gjithashtu është një analist NBA për ESPN në NBA Countdown dhe transmetimet NBA në ESPN. Smith më parë drejtoi emisionin The Stephen A. Smith dhe Ryan Ruocco ShowESPN Radio New York 98.7 FM. Ai tani është nikoqir i The Stephen A. Smith Show në stacionin radiofonik sportiv Chris Russo: Mad Dog Sports Radio (SIRIUS XM Radio, kanali 82) dhe është një kolumnist i paraqitur për ESPNNY.com, ESPN.com, dhe The Philadelphia Inquirer.

Foto e Stephen A. Smith gjatë një ngjarje të Qendrës Kombëtare të Gazetarisë Sportive në shtator 2009

Vitet e hershmeRedakto

Smith lindi në lagjen BronxNew York City më 14 tetor 1967. Ai u rrit në seksionin HollisQueens.[2] Smith është i dyti më i ri nga gjashtë fëmijë.[1][3] Ai ka katër motra më të mëdha dhe një vëlla më të vogël të quajtur Basil, i cili vdiq në një aksident me makinë në tetor 1992. Ai gjithashtu ka një gjysmë-vëlla në krah të babait të tij. Prindërit e Smith ishin me origjinë nga Shëm Thomas, Ishujt e Virgjër të Shteteve të Bashkuara. Babai i tij menaxhoi një dyqan pajisjesh. Gjyshja e nënës së Smith ishte e bardhë, ndërsa pjesa tjetër e gjyshërve të tij ishin të zinj.[4] Smith u diplomua në shkollën e mesme Thomas Edison në Queens.[5]

Pasi mori pjesë në Institutin e Teknologjisë së Modës për një vit, Smith mori një bursë basketbolli për të marrë pjesë në Universitetin Shtetëror Winston-Salem, një universitet historik i zi në Winston-Salem, Karolina Veriore. Ndërsa ishte në kolegj, ai luajti basketboll nën trajnerin e Hall of Fame, Clarence Gaines. Ndërsa ishte akoma në ekip, Smith shkroi një kolonë për gazetën universitare, The News Argus, duke argumentuar se Gaines duhet të pensionohej për shkak të çështjeve shëndetësore.[6] Ai është anëtar i vëllazërimit Omega Psi Phi.

KarrieraRedakto

ShtypiRedakto

Smith filloi karrierën e tij për median e shkruar me Winston-Salem Journal, Greensboro News and Record dhe New York Daily News.

Duke filluar në vitin 1994, Smith kishte një pozicion si shkrimtar për The Philadelphia Inquirer. Ai filloi të raportonte për Philadelphia 76ers si kolumnisti i tyre në NBA, dhe përfundimisht, si një kolumnist sportiv i përgjithshëm. Më 23 gusht 2007, The Inquirer njoftoi se Smith nuk do të shkruante kolona dhe do të zhvendosej përsëri në pozicionin e reporterit të përgjithshëm të detyrave. Në vitin 2008, The Inquirer i dha fund marrëdhënies së tij me Smithin, i cili përkoi me Smith duke filluar blogun e tij, stephena.com. Në shkurt të vitit 2010, Smith u kthye në Philadelphia Inquirer pasi fitoi një vendim të një arbitri që ai duhej të rikthehej, por duhej të binte dakord të hiqte të gjitha pikëpamjet e tij politike nga faqja e tij në internet dhe nga shfaqjet e lajmeve kabllore.

RadioRedakto

Më 11 Prill 2005, Smith u bë nikoqir i një mesdite të ditës së javës në 2 pasdite. shfaqje radio në WEPN në New York City me "njeriun e tij të djathtë B.T. (Brandon Tierney)". Më 20 shtator 2007, emisioni i tij në radio u zhvendos në ora 14:00-16:00. Shfaqja përfundoi në prill të vitit 2008 ndërsa Smith kërkoi të zgjerojë karrierën e tij në televizion, dhe duke filluar nga 1 maj Scott Van Pelt filloi të drejtoj në 15:00-16:00.

Në nëntor 2009, Smith u bë një kontribues on-air në Fox Sports Radio, dhe ishte ai që theu historinë e daljes në pension të Allen Iverson në shfaqjen e pasdites Chris Myers-Steve Hartman më 25 nëntor. Iverson më vonë përfundoi pensionin e tij të shkurtër, dhe u ribashkua Philadephia 76ers më 2 dhjetor.

Smith u bë një prezantues emisioni i mëngjesit në Fox Sports Radio më 4 janar 2010, duke prezantuesin Steve Czaban. Në programin e tij të radios, Smith parashikoi që LeBron James, Dwyane Wade dhe Chris Bosh të gjithë do të nënshkruanin me Miami Heat gjatë agjencisë falas 2010.[7] Në fillim të vitit 2011, Smith u bë një banor i FSR NBA dhe mbaroi shfaqjen e tij në mëngjes.

U njoftua më 1 shkurt 2011, se ai do të kthehej në ESPN si kolumnist për ESPN.com.

Në vitin 2013, Smith la ESPN për SIRIUS XM Radio, ku ai iu bashkua Kanalit Mad Dog të Chris Russo. Masa u njoftua vetëm një ditë pasi Smith bëri disa komente të diskutueshme në programin First Take të ESPN 2 në lidhje me situatën e Ray Rice.[8]

Më 17 Janar 2017, Smith do të lëvizë nga kanali Mad Dog Sports i Sirius XM përsëri në ESPN. Programi i tij ditor dy-orësh do të dëgjohet në WEPN në New York, KSPN në Los Angeles, kanali ESPN i Sirius XM dhe përmes sindikatës.[9]

TelevizionRedakto

Smith e filloi karrierën e tij televizive në rrjetin kabllor tani të papërpunuar CNN / SI në 1999.

Smith aktualisht është një analist dhe prezantues i emisioneve të bisedave në ESPN dhe ESPN First Take. Në gusht 2005, ai filloi të organizojë një shfaqje të përditshme me orë të tëra në ESPN të quajtur Quite Frankly with Stephen A. Smith. Pasi shfaqja u anulua në Janar 2007, ai u përqëndrua kryesisht në basketboll, duke shërbyer si një analist i NBA.

Smith është i njohur për analiza provokative dhe shpërndarje të ashpra. Smith është shfaqur edhe në emisione të tjera të ESPN, duke përfshirë Dream Job, si dhe duke shërbyer si një mysafir i shpeshtë (dhe mikpritësi i ftuar) në Pardon the Interruption, Jim Rome Is Burning dhe si pjesëmarrës në 1st dhe 10.

U njoftua më 30 prill 2012 se Smith do të bashkohej me First Take me një bazë të përhershme, pesë-ditore në javë nën një format të ri për shfaqjen e quajtur "Embrace Debate", në të cilën ai argumentohet kundër komentatorit të "First Take" Skip Bayless.

Në fund të vitit 2014, Smith nënshkroi një marrëveshje shumë vjeçare me ESPN që do ta paguaj atë mbi 3 milionë dollarë në vit.[10]

Më 11 qershor 2015, Smith mori kritika për një koment që bëri në lidhje me futbollistët femra gjatë Kupës Botërore të FIFA-s për femra 2015. Ndërsa ishte në SportsCenter, u shfaq një përsëritje e një goli të shënuar nga Norvegjia në një goditje të lirë ndaj Gjermanisë. Tim Legler theksoi se lojtarët gjermanë që formuan murin kthenin kokën ndërsa topi kalonte, dhe Smith bëri shaka se lojtarët "ndoshta nuk do të kishin dashur të ngatërronin flokët". Komenti i Smithit u kritikua si seksist dhe një shaka e dobët. ESPN tha se ata biseduan me Smith në lidhje me komentin, dhe ai më vonë kërkoi falje në një seri tweet.[11]

Më 5 Nëntor 2016, Smith u bashkua me ekipin e transmetimit të Top Rank për ndeshjen e boksit Man-Pacquiao vs. Jessie Vargas.[12] Në vitin 2019 Smith u bë një komentues i UFC ndërsa UFC u transferua në ESPN si transmetues i saj televiziv.

AktrimiRedakto

Smith bëri debutimin e tij të aktrimit në serialin General Hospital më 2 shkurt 2007.[13] Më vonë në të njëjtin vit, ai luajti në filmin I Think I Love My Wife.

ReferimetRedakto

 1. ^ a b Greenfield, Karl Taro (1 gusht 2005), "Stephen A., As In . . .", Sports Illustrated, 103 (4), arkivuar nga origjinali origjinali më 16 shtator 2013 Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Britell, Alexander (8 tetor 2012). "For ESPN's Stephen A Smith, Finding a Sanctuary in St Thomas". Caribbean Journal. Marrë më 15 shtator 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Mizell, Gina (18 qershor 2012). "Interview with ESPN's Stephen A. Smith–the long version". The Oklahoman. Marrë më 15 shtator 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Cowboys: "Dak Prescott Connects To Team In Ways Tony Romo Cannot"". YouTube. 11 janar 2017. Marrë më 11 janar 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Stephen X". Philadelphia Magazine. dhjetor 2004. Marrë më 15 shtator 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Richard Sandomir, ESPN's New Master of the Offensive Foul, The New York Times, July 31, 2005.
 7. ^ LeBron James Picks Miami: Stephen A. Smith Was Right – Speakeasy – WSJ. Blogs.wsj.com (July 8, 2010).
 8. ^ "Raissman: Stephen A. Smith, fresh off rant on domestic violence, heading to Sirius". Marrë më 22 mars 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ http://www.talkers.com January 4, 2017
 10. ^ turner, gus. "ESPN stephan a smith agree to new contract". complex.com. Marrë më 23 janar 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "ESPN host Stephen A. Smith makes terrible joke about Women's World Cup players not wanting to mess up their hair". Marrë më 22 mars 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Archived copy". Arkivuar nga origjinali origjinali më 8 nëntor 2016. Marrë më nëntor 7, 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (link)
 13. ^ "Disney Inundates General Hospital Episode With References To New Year's Eve College Football Playoff Games". Deadspin. 30 dhjetor 2015. Marrë më mars 11, 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto