Tasmania
Flamuri i Tasmanisë
Stema e Tasmanisë
Flamuri Emblema
Tasmania in Australia.svg
Gjuha Anglisht
Kryeqyteti Hobart
Forma e qeverisë Monarkia kushtetuese
Kryeministri Peter Gutwein
Kryetarë Kate Warner
Sipërfaqja 68,401 km²
Popullsia 534,281
Dendësia e popullsisë 20.6 për banorë në km²
Zona kohore (UTC+10)
Kodi i internetit TLD .au
Prefiksi telefonik +03

Tasmania është një shtet ishullor në Australi që ndodhet 199 km nga bregu juglindor i ishullit kryesor të Australisë, nga i cili është i ndarë nga Ngushtica e Bassit. Shteti i Tasmanisë përfshin ishullin e Tasmanisë dhe një mijë ishuj të tjerë të vegjël. Ishulli shtrihet 364 km nga veriu në jug dhe 306 km nga perëndimi në lindje. Sipërfaqja e tij është 68 401 km2. Shteti kishte 533,308 banorë [1] sipas vitit 2019, gjysma e të cilëve banonte në qytetin e madh dhe kryeqytetin Hobart. Qendrat e tjera më të populluara janë Launceston, Devonport dhe Burnie. Ishulli i Macquarie është gjithashtu nën administrimin e shtetit.

Tasmania u quajt "Shteti natyror" dhe "Ishulli i frymëzimit" në lidhje me mjedisin natyror të pasur dhe të paprishur. Më shumë se një e treta e territorit të Tasmanisë klasifikohet gjithashtu si rezerva natyrore, parqe kombëtare dhe vende të trashëgimisë botërore të UNESCO-s.

Ishulli besohet se ishte e okupuar nga indigjenët për 30,000 vite para kolonizimit britanik.[2] Mendohet se Tasmanianët aborigjenë u ndanë nga grupet e territorit aborigjenë rreth 10,000 vjet më parë kur deti u ngrit për të formuar ngushticën e Basit.[3] Popullsia aborigjene vlerësohet të ketë qenë midis 3,000 dhe 7,000 në kohën e kolonizimit, por pothuajse u fshi brenda 30 vjetësh nga një kombinim i konfliktit të dhunshëm guerilas me kolonët e njohur si "Lufta e Zezë", konflikti intertribal, dhe nga fundi i vitit 1820, përhapja e sëmundjeve infektive ndaj të cilave ata nuk kishin imunitet. Konflikti, i cili arriti kulmin në mes vitit 1825 dhe 1831, dhe çoi në më shumë se tre vjet të luftës, kushtoi jetën e pothuajse 1100 aborigjenëve dhe kolonëve.

Ishulli u vendos përgjithmonë nga evropianët në vitin 1803 si një koloni penale e Perandorisë Britanike për të parandaluar pretendimet ndaj tokës nga Perandoria e Parë Franceze gjatë Luftërave Napoleonike. Ishulli ishte fillimisht pjesë e Kolonisë së Uellsit të Ri Jugor, por u bë një koloni e veçantë, vetëqeverisëse nën emrin Toka e Van Diemen (me emrin Anthony van Diemen) më 1825. Afro 75,000 të dënuar u dërguan në Tokën e Van Diemen para se transporti të pushonte më 1853. Në vitin 1854 u miratua Kushtetuta e tanishme e Tasmanisë, dhe vitin tjetër kolonia mori leje për të ndryshuar emrin e saj në Tasmania. Në vitin 1901 u bë një shtet përmes procesit të Federatës së Australisë.

ReferimeRedakto

  1. ^ "Australian Demographic Statistics, June 2019". 19 dhjetor 2019. Marrë më 19 dhjetor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Aboriginal Life Pre-Invasion". www.utas.edu.au. Marrë më 2018-09-03. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Ryan, Lyndall (2012), Tasmanian Aborigines, Sydney: Allen & Unwin, fq. 3–6, ISBN 978-1-74237-068-2 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)