The Adventurers (film)

film
The Adventurers
Arkivi i filmit
The Adventurers (film).jpg
Vendi i prodhimit SHBA
Viti i prodhimit 1970
Koha (Zëri) - (PAL/DVD) 171'
Gjuha origjinale Anglisht
Për moshën 16
Ekipi realizues
Regjia Lewis Gilbert
Prodhuesi i filmit: Lewis Gilbert dhe Paramount Pictures
Aktorë kryesorë
Bekim Fehmiu
Candice Bergen
Olivia de Havilland
Ernest Borgnine

The Adventurers është film amerikan, i shtëpisë filmike Paramount Piktures i xhiruar më 1970 i bazuar në romanin best-sellerHarold Robbins. Regjisor, producent dhe skenarist është Lewis Gilbert.

Rolet kryesore në këtë film i interpretojnë: Bekim Fehmiu, Candice Bergen, Charles Aznavour, Olivia de Havilland, Fernando Rey, Ernest Borgnine, Alan Badel dhe Leigh Taylor-Young.

Rolin kryesor të playboyit, Dax Xenos, e interpreton aktori (kosovar) me famë botërore Bekim Fehmiu.


.

LIdhjet e jashtmeRedakto