The Dark Side of the Moon

The Dark Side of the Moon është studio albumi i gjashtë i progressive rock bendit anglez Pink Floyd. I lansuar në mars të vitit 1973, koncepti i albumit u ndërtua në idetë që bendi kishte eksploruar në koncertet dhe inçizimet e mëparshme. Temat e albumit përfshijnë konfliktin, lakminë, plakjen, dhe sëmundjen mendore (frymëzuar pjesërisht nga gjendja mendore e përkeqësuar e Syd Barrett).

The Dark Side of the Moon
The Dark Side of the Moon kopertina
Studio album nga Pink Floyd
Lëshuar më 10 mars 1973
Inçizuar më qershor 1972 – janar 1973, Abbey Road Studios, Londër
Zhanri Progressive rock
Zgjatja 42:59
Label Harvest, Capitol
Producent(e) Pink Floyd
Review
Kronologjia e Pink Floyd
Obscured by Clouds
(1972)
The Dark Side of the Moon
(1973)
Wish You Were Here
(1975)

Me 50 milion kopje të shitura, The Dark Side of the Moon është albumi më i suksesshëm komercialisht i Pink Floyd dhe albumi i dytë më i shitur i të gjitha kohërave. Porpos suksesit komercial, The Dark Side of the Moon është një ndër albumet më të popullarizuara të Pink Floyd ndër fansa dhe kritikë, dhe shpesh rreshtohet si një ndër albumet më të mira rock të të gjitha kohërave.

KëngëtRedakto

Të gjitha tekstet e shkruara nga Roger Waters.

 1. "Speak to Me" - 1:30 (Mason)
 2. "Breathe" - 2:43 (Waters, Gilmour, Wright)
 3. "On the Run" - 3:30 (Gilmour, Waters)
 4. "Time" - 6:53 (Mason, Waters, Wright, Gilmour)
 5. "The Great Gig in the Sky" - 4:15 (Wright, Clare Torry)
 6. "Money" - 6:30 (Waters)
 7. "Us and Them" - 7:34 (Waters, Wright)
 8. "Any Colour You Like" - 3:24 (Gilmour, Mason, Wright)
 9. "Brain Damage" - 3:50 (Waters)
 10. "Eclipse" - 1:45 (Waters)

ReferimetRedakto

 1. ^ Stephen Thomas, Erlewine, Review: The Dark Side of the Moon, allmusic.com, marrë më 2009-08-07 Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Chris, Jones (20 nëntor 2002), Review of Pink Floyd - Dark Side Of The Moon, bbc.co.uk, marrë më 2009-08-07 Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Twist, Carlo, Dark Side of the Moon - Blender, blender.com, arkivuar nga origjinali origjinali më 6 shtator 2009, marrë më 2009-08-07 Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Dark Side Of The Moon Review, tower.com, 20 mars 1993, f. 33, marrë më 2009-08-07 Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Christgau, Robert (1973), Consumer Guide Album, robertchristgau.com, marrë më 2009-08-07 Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Grossman, Lloyd (24 maj 1973), Dark Side Of The Moon Review, rollingstone.com, marrë më 2009-08-07 Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Dark Side Of The Moon Review, tower.com, maj 2003, marrë më 2009-08-07 Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto