Tornio (emri zyrtar: Tornion kaupunki; në sami verior: Duortnus; në suedisht: Torneå), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Lapland, dhe është pjesë e rajonit Lapland.

Tornio
Qytet
noform
Kisha në Tornio
Stema_figura
Vendndodhja
Tornio is located in Finlanda
Tornio
Tornio
Vendndodhja e Tornio in Finland

Koordinatat: 65°51′V 24°9′L / 65.850°V 24.150°L / 65.850; 24.150

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Lapland
Provinca Lapland
Kryetari i komunës Raimo Ronkainen
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1,348.55 [1] km2
Popullsia 22,306 [2] banorë
Dendësia 18.79 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1621
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.tornio.fi

BinjakëzimeRedakto

Lidhja e afërt ekonomike dhe kulturore e Tornio-s është me fqinjin e afërt:

Tornio gjithashtu ka lidhje me:

GaleriaRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2015. Marrë më 16 dhjetor 2015. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Tornio – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale