Koordinatat: 49°45′V 6°38′L / 49.750°V 6.633°L / 49.750; 6.633

Triri (gjermanisht: Trier, lux. Tréier, frë. Trèves) është qytet që shtrihet në anën perëndimore të Rheinland-Pfalz, aty kanë selinë Universitetet, Shkollat e larta, Akademija ushtarake si dhe Dioceze Romako Katolike Bistumi Trier. Qyteti para 2000 vitesh është quajtur Augusta Treverorum (dhe në gjysmën e dytë të shekullit III qyteti u quajt vetëm Treveris) kështu që dhe njihet si qyteti më i vjetër në Gjermani.

Trier
Qytet
noform
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri [[Gjermania]]
Qarku Rheinland-Pfalz
Kryetari i Bashkisë Helmut Schröer
Partia CDU
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 117,14 km2
Popullsia 101.685 (19. 12. 2006) banorë
Dendësia 868 Banorë në banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 54290, 54292, 54293, 54294, 54295, 54296
Prefiksi 0651
Faqja Zyrtare Trier.de

Triri me afro 100.000 banorë rradhitet si qytet i katërt më i madh pas Mainz, Ludwigshafen am Rhein dhe Koblenz. Tjera qytete të mëdha janë: Saarbrücken diku 80 Kilometra në juglindje dhe Koblenz, diku rreth 100 Kilometra verilindje si dhe kryeqyteti i Luksenburgut Luxemburg vetëm diku rreth 50 Kilometer në jugperëndim të Trierit.

HistoriaRedakto

GjeografiaRedakto

DemografiaRedakto

EkonomiaRedakto

KulturaRedakto

PolitikaRedakto

Shih edheRedakto


Lidhje të jashtmeRedakto