Tuvalu
Flag of Tuvalu.svg Emblema - Tuvalu
Flamuri Stema
Moto Kombëtare: 'Tuvalu mo te Atua
Vendndodhja - Tuvalu

Tuvalu është shtet në jug të Oqeanit Paqësorë, një Monarki konstitucionale e Komonveltit britanikë, zë ishujt Elise (Ellice) me 26 km2 me një popullsi prej diku 10 000 banorëve. Kryeqytet ka Funafutin dhe si gjuhë zyrtare shtetërore është tuvalunishtja (dialekt polonezë) dhe anglishtja. Grupi i ishujve përbëhet nga nëntë Atollet dhe popullsia është poloneze. Zhvillohet peshkim dhe nga 1 tetori i 1978 është shpallur i pavarur

HistoriaRedakto

PolitikaRedakto

Me daten 18.11.2010 shteti i Tuvaluse ka njohur pavaresine e Republikes se Kosoves, duke u bere keshtu shteti i 72-te qe e ka njohur pavaresine.

GjeografiaRedakto

EkonomiaRedakto

DemografiaRedakto

KulturaRedakto

Të tjeraRedakto

   * Telekomunikacioni
   * Transporti
   * Ushtria
   * Pushime

Lidhje të jashtmeRedakto