Tyrnävä

komunë në Ostrobotnia e Veriut, Finlandë

Tyrnävä (finlandisht: Tyrnävän kunta), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Provinca Oulu, dhe është pjesë e rajonit Ostrobothnia Veriore.

Tyrnävä
Tyrnävän kunta
Komunë
Rruga Meijeritie në fshatin Tyrnävä
Rruga Meijeritie në fshatin Tyrnävä
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Popullsia
 • Gjithsej6.773 [1]
Faqja zyrtarewww.tyrnava.fi

Komuna ka një popullsi prej 6,773 (30 qershor 2015)[1] dhe përfshinë një sipërfaqe prej 494.89 kilometra katror (191.08 sq mi) prej të cilave 3.07 km2 (1.19 sq mi) janë uji[2]. Dendësia e popullsisë është 13.77 banor për kilometër katror (35.7/sq mi).

Komuna është një-gjuhësore, finlandisht.

Referime

Redakto
  1. ^ a b "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2015. Marrë më 22 janar 2016.
  2. ^ a b "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.

Lidhje të jashtme

Redakto
  Commons: Tyrnävä – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale