Wyoming (shqiptohet "uajoming") është një nga 50 shtetet e Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Wyoming renditet i dhjeti ne SHBA për nga sipërfaqja dhe është shteti më pak i populluar në SHBA me një popullsi prej 563 600 banorë (2010). Kryeqytet i Wyoming është Cheyenne.

Uajoming
Wyoming
Ndërtesa e Parlamentit të Uajoming
Ndërtesa e Parlamentit të Uajoming
Flamuri i Uajoming
Stema zyrtare e Uajoming
Nicknames: 
Equality State
Location of Uajoming
Popullsia
 • Total568,158
Faqja zyrtarewww.wyoming.gov
GjeografiaRedakto

DemografiaRedakto

EkonomiaRedakto

KulturaRedakto

HistoriaRedakto

  1. ^ Bojaj, Sandra (8 dhjetor 2021). "Rreth TV Boin". Tv Boin.