Filip Universiteti i Marburgut (gjermanisht: Philipps-Universität Marburg), u themelua në vitin 1527 nga Filipi I, Landgrave Hesse (zakonisht quhet Magnanimous) si një nga universitetet më të vjetra në Gjermani, zanafilla e të cilit daton nga një Fondacion Protestant. Si universitet shtetëror, tani ai nuk ka më asnjë lidhje fetare.

Universiteti i Marburgut
University of Marburg
Philipps-Universität Marburg
Latin: Schola Marpvrgensis
LlojiUniversitet Publik
ThemelimiJuly 1, 1527
PresidentiKatharina Krause
Studentë25,000
Location,
Germany
AffiliationsCompostela Group of Universities
Faqja zyrtarewww.uni-marburg.de

Ai ishte universiteti kryesor në principatën Hesse dhe mbeti një universitet publik e shtetëror. Tani universiteti ka rreth 25,000 studentë dhe 7,500 punonjës, duke e bërë Marburgun, një qytet me 72,000 banorë, "qytet universitar" (Universitätsstadt). Edhe pse shumica e lëndëve janë të grupuara, Universiteti i Marburgut nuk është një kampus universitar në kuptim më të gjerë. Rreth 12% e studentëve janë ndërkombëtar, përqindja më e lartë në Hesse.[1] Ai ofron një universitet ndërkombëtar veror për çdo verë dhe ka një Program ERASMUS.

Marburgu është selia e fakultetit më të njohur të mjekësisë në Gjermani. Edhe Unioni i fizicientëve gjerman është quajtur Marburger Bund.

Selia administrative e universitetit
Ndërtesa e Amfiteatrit Qendror
Universiteti i Marburgut - Departamenti i Shkencave Sociale dhe Biblioteka Universitare
Njëra nga dy kafeteritë më të mëdha ndodhet në brigjet e lumit Lahn
Universiteti i Vjetër.
Departamenti për Studime Ekonomike
Departamenti i Psikologjisë

Personalitete të shquara

Redakto

Filozofë të shquar:

Departamentet

Redakto

Shënime

Redakto
  1. ^ "Uni International - Philipps-Universität Marburg". Marrë më 21 korrik 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme

Redakto

Koordinatat: 50°48′39″N 8°46′25″E / 50.81083°V 8.77361°L / 50.81083; 8.77361