Uusimaa (finlandisht) ose Nyland (suedisht) (të dy emrat kanë kuptimin “tokë e re”) është një rajonFinlandë. Kufizohet me rajonin e Finlandës Jugperëndimore, Tavastia Proper, Päijänne Tavastia dhe Kymenlaakso. Kryeqyteti i Finlandës, Helsinki (njëkohsisht qyteti më i madh i vendit) dhe qyteti i dytë më i madh Espoo, të dy ndodhen në qenër të Uusimaa, duke e bërë rajonin më të populluar në Finlandë.

Uusimaa – Nyland
Uudenmaan maakunta
Nylands landskap
Location of Uusimaa – Nyland
Popullsia
 • Gjithsej1 610 550
Faqja zyrtareuudenmaanliitto.fi

Historia

Redakto

Uusimaa/Nyland së bashku me pjesën më të madhe të Finlandës Jugore dhe Perëndimore, ishin nën Mbretërinë Suedeze nga shekulli 12-të deri në shekullin e 13-të.

Bregdeti i Uusimaa më herët ka qenë një rajon pak i banuar, më shumë nga Tavastianët, por nga shekulli 12-të filloj të popullohet nga kolonët suedez, shumica nga Hälsingland, dhe fshatrat suedisht-folëse të cilët erdhën në Vantaanjoki dhe Keravanjoki.

Gjuhët

Redakto

Uusimaa/Nyland është zyrtarisht një rajon dygjuhësh, edhe finlandishtja dhe suedishtja kanë të të njëjtin status. 8.5% e popullsisë së rajonit flasin dhe e kanë amtare gjuhën suedeze.

Komunat

Redakto

Në Uusimaa ka 36 komuna. Qytetet dhe qytezat janë të shënuara me shkronja të theksuara.

 
Uusimaa sub-regions, towns and municipalities

Nën-rajonet e Helsinki-t:

Raseborg Sub-region:

Nën-rajonet e Porvoo:

Nën-rajonet Loviisa:

Lidhje të jashtme

Redakto

60°15′N 24°30′E / 60.250°N 24.500°E / 60.250; 24.500