Valentina Limani

futbolliste gjermane

Valentina Limani (2 shkurt 1997) është një futbolliste profesioniste shqiptare e Kosovës që luan si një sulmuese për klubin gjerman 1. FFC Frankfurt si dhe për kombëtaren e Kosovës. Limani është lindur në Gjermani nga prindër shqiptarë të Kosovës.

Valentina Limani
SAP Frauen-FußballCup 2017 - Valentina Limani (cropped2).jpg
Limani with 1. FFC Frankfurt II in January 2017
Të dhënat personale
Emri i plotëValentina Limani
Data e lindjes (1997-02-02) 2 Shkurt 1997 (23 vjeç)
Vendi i lindjesGermany
Gjatësia1.61 m
PozicioniForward
Informacionet për klubin
Klubi aktual1. FFC Frankfurt
Numri22
Karriera në rini
2009–20141. FFC Frankfurt
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2013–1. FFC Frankfurt II66(19)
2014–1. FFC Frankfurt2(0)
Ekipi kombëtar
2017–Kosovo13(1)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 25 February 2018.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 2 September 2018

Karriera në klubRedakto

1. FFC FrankfurtRedakto

Më 8 Shtator 2013 Limani duke bërë debutimin e saj me 1. FFC Frankfurt II pësoi humbje 0–2 në shtëpi kundër TSV Crailsheim pasi erdhi si zëvendësues në minutën e 46-të në vend të Larissa Gördel.  

Me 14 Dhjetor 2014. luajti me 1. FFC Frankfurt ku korrën fitore 0–4 ndaj MSV Duisburg pasi erdhi si zëvendësues në minutën e 87-të në vend të Verónica Boquete .  

Karriera ndërkombëtareRedakto

Më 27 shkurt 2017. Limani u emërua si pjesë e skuadrës kosovare për Kupën e Grave Alanya 2017. [1] Më 1 mars 2017, ajo bëri debutimin e saj me Kosovën në një ndeshje kundër Polonisë pasi u emërua në formacionin startues. [2]

Shih edheRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ "Përfaqësuesja e femrave udhëtoi për në Turqi" [Women's national team traveled to Turkey] (në Albanian). Football Federation of Kosovo. 27 shkurt 2017.Mirëmbajtje CS1: gjuhë e panjohur (link)
  2. ^ "Kosova pësoi humbje nga Polonia" [Kosovo suffered losses from Poland] (në Albanian). Football Federation of Kosovo. 1 mars 2017.Mirëmbajtje CS1: gjuhë e panjohur (link)

Linqe te jashtmeRedakto