Vasily Grigorevich Perov (Rusisht: Васи́лий Григо́рьевич Перо́в) lindi më 2 janar 1834 (21 dhjetor 1833 sipas vitit të vjetër) në Tobolsk dhe vdiq më 10 qershor (29 maj) 1882 në fshatin Kuzminki nga tuberkulozi. Ai ishte piktor rus dhe një nga antarët e grupit Peredvizhniki.

Potreti i Vasily Perovit në vitin 1851

GaleriaRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto