Veton Berisha (futbollistë)

futbollist

Veton Berisha (lindi më 13 prill 1994) është futbollistë norvegjezë me prejardhje kosovare i cili luan për si sulmues për Rapid Wien. Prindërit e tij janë nga Podujeva dhe ai është vëllau i Valon Berishës. Përveç kësaj, Berisha ka përfaqësuar vendin e tij në çdo nivel prej Under-15 në Under-21.

Veton Berisha

Berisha me Rapid Wien më 2017
Të dhënat vetjake
Emri i plotëVeton Berisha
Datëlindja13 prill 1994
VendlindjaEgersund, Norvegji[1]
Gjatësia1.72 m (5 ft 8 in)
PozicioniSulmues
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Rapid Wien
Numri9
Karriera me të rinjtë
0–2009Egersund
Karriera si profesionist*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2009–2010Egersunds IK21(1)
2010–2015Viking FK94(24)
2015–2017Greuther Fürth63(11)
2017–Rapid Wien41(6)
Karriera ndërkombëtare
2009Norvegjia U151(0)
2010–2011Norvegjia U169(3)
2011Norvegjia U179(3)
2011–2013Norvegjia U1814(8)
2013Norvegjia U192(1)
2013–2016Norvegjia U2117(2)
2015–Norvegjia4(1)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only

Karriera me klube Redakto

Berisha filloi karrierën e tij në klubin Egersunds IK. Ai konsiderohet një nga talentët e mëdhenj në Norvegji, dhe sikur vëllai i tij Valon, Veton u testua me Manchester City para se të nënshkroj për Viking FK në maj 2009, por nuk u bashkua me klubin deri në verën e vitit 2010.[2] Ai debutoi për skuadrën e parë të Egersund në vitin 2009 kundër Hundvåg FK,[3] dhe gjithsej ai luajti 21 ndeshje për Divizionin e Tretë.

Pasi u bashkua me Viking, Berisha u trajnua me skuadrën e parë para sezonit 2011,[4] dhe bëri debutimin për klubin kur ai zëvendësoi Erik Nevland pas 60 minutave në raundin e parë të Kupës Norvegjeze 2011 kundër ish-klubit të tij Egersund.[1]

Më 19 qershor 2011, Berisha dhe vëllai i tij Valoni u bënë vëllezërit e parë të fillojnë një ndeshje për Viking në 22 vite që kur Jan dhe Egil Fjetland luajtën kundër Molde FK në finalen e Kupës Norvegjeze 1989.[5] Pas ndeshjes, menaxheri i Vikingut Åge Hareide ka thënë "Është kënaqësi që të filloj ndeshjen me dy vëllezërit, Unë kisha dëshirë që ata të pasojnë topin edhe të tjerëve, pasi do të krijonte shumë më tepër shanse për ne, por pasi ata janë vëllezër besoj që ne mund t'i falim ata.[5] Në ndeshjen kundër Aalesunds FK më 17 korrik 2011, Berisha shënoi golin e tij të parë në ligë kur ai shënoi 12 minuta pasi erdhi si zëvendësues i Erik Nevland.[6]

Më 15 korrik 2012, Berisha i'a siguroi fitoren Viking në ndeshjen kundër Hønefoss BK, ku shënoi golën në minutat shtesë.[7]

Më 22 prill 2013, u raportua se Berisha theu bërrylin e tij të djathtë dhe do të mungoj për dy muaj.[8]

Karriera ndërkombëtare Redakto

Berisha bëri debutimin e tij për Norvegjinë kundër Portugalit më 29 maj 2016. Ndeshja u luajt në stadiumin Estádio do DragãoPorto.[9]

Pasi Kosova shpalli pavarësinë, Valoni vendosi të pëfaqësoj Kosovën, por Vetoni donte të përfaqësonte Norvegjinë.[10]

Jeta personale Redakto

Veton Berisha është në një lidhje me vajzën e ish-volejbollistin e plazhit Bjørn Maaseide.[11]

Referime Redakto

 1. ^ a b "Veton Berisha". altomfotball.no. TV 2 (Norvegji). Marrë më 8 korrik 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Bror til Berisha signerte for Viking". aftenbladet.no. Stavanger Aftenblad. 16 maj 2009. Arkivuar nga origjinali më 10 gusht 2010. Marrë më 8 korrik 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Veton Berisha tatt ut til G-15 landslaget". Egersunds IK. 26 gusht 2009. Marrë më 8 korrik 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Veton har Valon som forbilde og rådgiver". aftenbladet.no. Stavanger Aftenblad. 17 mars 2011. Arkivuar nga origjinali më 23 mars 2011. Marrë më 8 korrik 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ a b Nilssen, Knut Arne (20 qershor 2011). "Familien Berishas store dag". aftenbladet.no. Stavanger Aftenblad. Arkivuar nga origjinali më 22 gusht 2011. Marrë më 8 korrik 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Berisha ble matchvinner med sitt første Viking-mål". vg.no. Verdens Gang. 17 korrik 2011. Marrë më 8 korrik 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "VIKING VS. HØNEFOSS 2 - 1". soccerway.com. Marrë më 15 korrik 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Veton Berisha thyen dorën, mungon dy muaj". Koha Ditore. 22 prill 2013. Marrë më 14 maj 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 9. ^ "Portugal 3 - 0 Norway". Sky Sports. Marrë më 30 maj 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Valon Berisha gjorde helomvending". nrk.no. 2016-08-25. Marrë më 2017-07-22. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Berisha fant lykken med milliardærdatter Maaseide". vg.no. 2015-11-14. Marrë më 2017-07-22. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)