Papa Gjoni XVII (Siccone Secco l. ?, Rapagnano - v. 6 nëntor/7 dhjetor 1003, Roma) ishte papa i 140 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 16 maj 1003 dhe deri më 6 nëntor/7 dhjetor 1003. Paraardhës i tij ishte papa Silvesteri II, ndërsa pasardhësi papa Gjoni XVIII.

Papa Gjoni XVII
Antipapa Joao XVI (XVII).jpg
papa i 140 i Kishës Katolike
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 16 maj 1003
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shugurimi peshkopal 13 qershor 1003
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 6 nëntor/7 dhjetor 1003
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Silvesteri II
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Gjoni XVIII
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Emri Siccone Secco
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Rapagnano, ?
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Roma, 6 nëntor/7 dhjetor 1003
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Bazilika e Shën Gjonit në Lateran

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Xhovani XVII - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Silvesteri II
Papë
16 maj 10036 nëntor/7 dhjetor 1003
Pasardhësi 
papa Gjoni XVIII