Papa Gjoni XXI (Pietro Juliani, detto Ispano l. ?, Lisbona - v. 20 maj 1277, Viterbo) ishte papa i 187 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 8-15 shtator 1276 dhe deri më 20 maj 1277. Paraardhës i tij ishte papa Adriani V, ndërsa pasardhësi papa Nikolla III.

Papa Gjoni XXI
papa i 187 i Kishës Katolike
20 shtator 1276
C o a Giovanni XXI.svg
Zgjedhja 8-15 shtator 1276
Fundi papatit 20 maj 1277
Paraardhësi papa Adriani V
Pasardhësi papa Nikolla III
Emri Pietro Juliani, detto Ispano
Lindja Lisbona, ?
Vdekja Viterbo, 20 maj 1277
Varrimi Katedralja e Shën Lorencit, Viterbo

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ * Stampa:En {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Adriani V
Papë
8-15 shtator 127620 maj 1277
Pasardhësi 
papa Nikolla III