Zona Veriperëndimore (Islandë)

Zona Zgjedhore Veriperëndimore është një nga gjashtë zonat zgjedhoreIslandës. Qyteti kryesor është Akranes.

Zona Zgjedhore Veriperëndimore
Norðvesturkjördæmi
Location of Zona Zgjedhore Veriperëndimore
Popullsia
 • Gjithsej30.493

AdministrimiRedakto

PërbërjaRedakto

Kjo zonë përfshinë 3 rajone dhe 27 komuna.

QytetzaRedakto

Vendbanimet me status të qytetzës, të renditura sipas popullsisë, janë 12:

ReferimetRedakto

Lidhjet e jashtmeRedakto

  Commons: Zonat zgjedhore të Islandës – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale