Zona kohore

zonë e tokës që ka të njetën orë:

Brezi i Kohës është një rajon në Tokë që ka një kohë standarde uniforme për qëllime ligjore, tregtare dhe shoqërore. Është e përshtatshme për zonat në komunikim të ngushtë tregëtar apo të tjera për të mbajtur të njëjtën kohë, kështu që zonat kohore priren të ndjekin kufijtë e vendeve dhe nënndarjet e tyre.

Shumica e zonave kohore në tokë përcaktohen nga Koha Universale e Koordinuar (UTC) me një numër të plotë ore (UTC-12 UTC +14), por disa përcaktohen edhe 30 30 ose 45 minuta.

Harta e zonave kohore të botës

Lista e zonave kohore sipas UTC Redakto

Këto shembuj japin kohën lokale në vende të ndryshme rreth botës kur koha verore nuk është në efekt:

Zona kohore Shembuj vendesh Shembuj vendesh që përdorin kohën verore
UTC−12:00 Ishujt Baker, Ishujt Howland (të dy të pabanuar)
UTC−11:00 Samoa Amerikane, Niue
UTC−10:00 Shtetet e Bashkuara (Hawaii) Shumica e Polinezisë Franceze, Shtetet e Bashkuara (Ishujt Aleutian)
UTC−09:30 Ishujr Marquesas
UTC−09:00 Ishujt Gambier Shtetet e Bashkuara (shumica e Alaskës)
UTC−08:00 Kanadaja (shumica e British Columbia), Meksika (Baja California), Shtetet e Bashkuara (Kalifornia, shumica e Nevadës, shumica e Oregonit, Washington)
UTC−07:00 Kanadaja (British Columbia verilindore), Meksika (Sonora), Shtetet e Bashkuara (Arizona) Kanadaja (Alberta), Meksika (Chihuahua), Shtetet e Bashkuara (Colorado)
UTC−06:00 Kanadaja (pothuajse gjithë Saskatchewan), Kosta Rika, Salvadori, Ekuadori (Ishujt Galapagos), Guatemala, Hondurasi, shumica e Meksikës, Nikaragua Kanadaja (Manitoba), Shtetet e Bashkuara (Illinois, shumica e Teksasit)
UTC−05:00 Ekuadori, Xhamajka, Panamaja, Peruja Kanadaja (shumica e Ontarios, shumica e Kuebekut), Haiti, Kolumbia, Kuba, Shtetet e Bashkuara (shumica e Floridës, Georgia, Massachusetts, shumica e Miçiganit, shumica e Indianës, Nju Jorku, North Carolina, Ohio, Washington, D.C.)
UTC−04:30 Venezuela
UTC−04:00 Bolivia, Brazili (Amazonas), Kili, Republika Dominikane, Kanadaja (Nova Scotia), Porto Riko, Trinidad dhe Tobago
UTC−03:30 Kanadaja (ishujt e Newfoundlandit)
UTC−03:00 Argjentina, Paraguaji Brazil (Distriktet Federale, Rio de Janeiro, Sao Paulo), shumica e Groenlandës, Uruguaji
UTC−02:00 Brazili (Fernando de Noronha),
UTC−01:00 Portugalia (Ishujt Azore), Kepi i Gjelbër
UTC±00:00 Côte d'Ivoire, Ishujt Faroe, Gana, Islanda, Senegali Irlanda, Portugalia , Ishujt Kanare (Spanjë), Marok, Britania e Madhe, Sahara Perëndimore
UTC+01:00 Algjeria, Angola, Benini, Kameruni, Gaboni, Nigeri, Nigeria, Republika Demokratike e Kongos (pjesa perëndimore), Tunizia Austria, Belgjika, Bosnja dhe Hercegovina, Spanja, Kroacia, Republika Çeke, Danimarka, Gjermania, Hungaria, Italia, Libia, Malta, Kosova, Maqedonia, Franca, Namibia, Hollanda, Norvegjia, Polonia, Serbia, Sllovakia, Sllovenia, Suedia, Shqipëria, Zvicra
UTC+02:00 Egjipti, Malavi, Mozambiku, Afrika e Jugut, Suazilendi, Zambia, Zimbabve Bullgaria, Qipro, Estonia, Finlanda, Greqia, Izraeli, Letonia, Libani, Lituania, Moldavia, Palestina, Rumania, Siria, Turqia, Ukraina
UTC+03:00 Bjellorusia, Eritrea, Etiopia, Iraku, Jemeni, Jordania, Kenia, Madagaskari, Arabia Saudite, Sudani i Jugut, Sudani, Somalia, Tanzania, Uganda, Xhibuti
UTC+03:30 Irani
UTC+04:00 Abkhazia, Armenia, Azerbaixhani, Gjeorgjia, Mauritiusi, Omani, Rusia (Rusia Europeane), Sejshellet, Emiratet e Bashkuara Arabe
UTC+04:30 Afganistani
UTC+05:00 Kazakistani (pjesa perëndimore), Maldivet, Pakistani, Uzbekistani
UTC+05:30 India, Sri Lanka
UTC+05:45 Nepali
UTC+06:00 Kazakistani (shumica), Bangladeshi, Butani, Rusia (Uralet)
UTC+06:30 Birmania
UTC+07:00 Xhakarta, Rusia (Novosibirsku), Tailanda, Vietnami
UTC+08:00 Filipinet, Hong Kongu, Kina, Rusia (Krasnojarsku), Malajzia, Singapori, Taivani, shumica e Mongolisë, Australia perëndimore
UTC+08:45 Australia (Eucla)
UTC+09:00 Timori Lindor, Rusia (Irkutsku), Japonia, Korea e Veriut, Korea e Jugut
UTC+09:30 Australia (Territoret Veriore) Australia jugore
UTC+10:00 Rusia (Zabajkalski), Papua Guinea e Re, Australia (Queensland) Australia (New South Wales, Tasmania, Victoria)
UTC+10:30 Ishujt Lord Howe
UTC+11:00 Kaledonia e Re, Russia (Primorski), Ishujt Solomon
UTC+11:30 Ishujt Norfolk
UTC+12:00 Kiribati (Ishujt Gilbert), Fixhi, Rusia (Kamchatka) Zelanda e Re
UTC+12:45 Ishujt Chatham
UTC+13:00 Kiribati (Ishujt Feniks), Tonga, Tokelau Samoa
UTC+14:00 Kiribati (Ishujt Line)