Zymer Bytyqi (lindi më 11 shtator 1996) është futbollist kosovarë i cili luan në Viking FK. Më parë, ai luajti në Sandnes Ulf dhe Red Bull Salzburg dhe u bë lojtari më i ri i cili ka luajtur në ligën norvegjeze.

Zymer Bytyqi
Zymer Bytyqi.JPG
Të dhënat personale
Emri i plotëZymer Bytyqi
Data e lindjes (1996-09-11) 11 Shtator 1996 (24 vjeç)
Vendi i lindjesSint-Truiden, Belgjikë
Gjatësia1,76 m (5 ft 9 in)
PozicioniSulmues
Informacionet për klubin
Klubi aktualViking
Numri11
Karriera në rini
0–2009Lura
2010–2011Sandnes Ulf
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2012Sandnes Ulf5(0)
2013–2014Red Bull Salzburg0(0)
2013–2014Sandnes Ulf (huazim)22(0)
2015–Viking24(4)
Ekipi kombëtar
2011Norway U153(1)
2012Norvegjia U-164(1)
2014-Kosova1(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Karriera me klubeRedakto

Zymeri lindi në Belgjikë, por shkoi në Norvegji kur ishte në moshën 2 vjeç.[1] Ai nuk ka luajtur futboll deri në moshën 10 vjeç,[2] kur filloi të luajë në Lura IL para se të shkojë në skuadrën Sandnes Ulf për sezonin 2010.[3]

Zymeri nënshkroi kontratë një vjeçare në skuadrën Sandnes Ulf në janar të vitit 2012 dhe trajneri Asle Andersen ka thënë se kurrë nuk ka parë një futbollist kaq të talentuar si Zymeri. Zymeri ka thënë se ka dëshirë të luajë jashtë vendit, por ai nuk mundet të largohet nga Norvegjia pa familjen e tij. Më 23 gusht 2012, ai nënshkroi kontratë tre vjeçare në skuadrën Red Bull Salzburg. Më 6 janar 2015, ai nënshkroi kontratë tre vjeçare në skuadrë Viking.[4]

ReferimetRedakto

  1. ^ Nilssen, Stig; Fintland, Ola (24 prill 2012). "Sandnes Ulf selger stortalent". aftenbladet.no (në norvegjisht). Stavanger Aftenblad. Marrë më 28 maj 2012.[lidhje e vdekur]
  2. ^ Jacobsen, Øyvind (28 maj 2012). ""Karate-kid" ble tidenes yngste i eliteserien". vg.no (në norvegjisht). Verdens Gang. Marrë më 1 qershor 2012.
  3. ^ Larsen, Jan-Erik (26 shkurt 2012). "Bytyqi spås å bli en fremtidig Ulf-profil". aftenbladet.no (në norvegjisht). Stavanger Aftenblad. Marrë më 28 maj 2012.[lidhje e vdekur]
  4. ^ "Zymer klar for tre år" [Zymer gati për tre vite]. viking-fk.no (në norvegjisht). Viking FK. 6 janar 2015. Marrë më 6 janar 2015.