Çaj arab (Arabisht: شاي عربي‎, translit. šāy ʿarabiyy) është një çaj i popullarizuar në botën arabe. Çaji zakonisht i'u shërbehen mysafirëve, kolegëve të biznesit gjatë takimit ose ndonjë ngjarje shoqërore dhe është pirë nga arab me shekuj.[1][2] Konsiderohet të jetë pije e shëndetshme sepse uji i vluar vret shumë bakterie dhe virusa që përndryshe do të mund të shkaktonte sëmundje, dhe disa pretendojnë se ofrojnë avantazhe mjekësore shtesë.[3][4]

Dy gota të çajit arab

Çaji në botën arabe është zakonisht një përzierje e fortë e errët, e ngjashme me të ashtuquajturin "çaj mëngjesi" shërbyer në pjesë të tjera të botës. Shpesh përzihet me sheqer dhe shërbehet në gota të gjata, ajo gjithashtu mund të bëhet me nenexhik ose kardamom. Në Jemen, çaji i zi krijohet në ujë dhe qumësht.

Shoqëria arabeRedakto

Çaji është një pije e rëndësishme në botën arabe dhe zakonisht shërbehet me mëngjes, pas drekës dhe me darkë. Për arabët, çaji tregon mikpritje, dhe shërbehet në mënyrë tipike për mysafirët. Është gjithashtu e zakonshme për arabët të pijnë çaj me hurma, të cilat veprojnë si një sheqer. Ajo i detyrohet popullaritetit të saj me natyrën e saj shoqërore; çaji është një nga aspektet më të rëndësishme të mikpritjes dhe etikës së biznesit në kulturën arabe. E rëndësishmja, nuk duhet të refuzojë çajin kur ofrohet, sepse mund të konsiderohet i pasjellshëm.

ReferimeRedakto

  1. ^ "Syrian Drinks - Syrian Tea - Arab Culture and Hospitality -". The Official Globe Trekker Website. Marrë më 2017-04-07. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Arabian Tea". prezi.com. Marrë më 2017-04-07. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Tea Traditions, Tea Culture of the World, Tea History | TEA SPOT". theteaspot.com. Marrë më 2017-04-10. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Arabic Sage Tea - :: Nutrizonia ::". :: Nutrizonia ::. 2016-02-01. Marrë më 2017-04-07. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Pikësim shtesë (lidhja)