Čakovec (në Kroatisht Csáktornya, Csakathurn, Tschakathurn) është një qytet në zhupaninë MeđimurjeKroaci.

Čakovec
Csáktornya, Csakathurn, Tschakathurn
—  Qytet  —
Pamje nga Çakovec

Administrimi
Shteti Kroacia Kroacia
Zhupania Međimurje
Statistika dhe Territori
Koordinatat 46.39°0′0″V 16.42°0′0″L / 46.39000°V 16.42000°L / 46.39000; 16.42000 (Čakovec)Koordinatat: 46.39°0′0″V 16.42°0′0″L / 46.39000°V 16.42000°L / 46.39000; 16.42000 (Čakovec)
Popullsia 15.124 banorë (2012[1])
Informacione të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Vendndodhja
Čakovec is located in Kroacia
Čakovec
Čakovec

DemografiaRedakto

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 15124 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 15185 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 15790 banorë. Popullsia ka ndryshuar me -0.4%[2].

Projekte të tjeraRedakto

  •   Commons: Čakovec – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

ReferimeRedakto

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ "Të dhëna nga www.world-gazetteer.com". Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 5 dhjetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Stampa:Zhupania Međimurje