Çamçakëzi

Çamçakëzi, çymçakizi ose çumçakizi (apo Goma përtypse) ësht një lëndë e ngurtë, e verdhë dhe e tejdukshme, që nxirret nga rrënja e drunjëve halorë dhe ë përdoret për ngjitje, për izolim dhe për të fërkuar harqet e veglave me tela.

Çamçakëzi

Çamçakëzi është një lloj gome e përzier me një lëndë me erë të mirë dhe me sheqer, që mbahet në gojë për ta përtypur. Në pjesë të ndryshme shqiptare i njohur edhe me emërtime tjera si p.sh Ekmeki, Sakëzi etj.

Përbëtja Redakto

Per te bere cumcakezin te duhet keto perberje :

Uji

Miell

Maj Birre (maja)

Sode Buke

Krip

Vaj

Mbasi i ke perzier keto sebashku futeni ne furre 150°C per 30 minuta. E lini te ftohet dhe pastaj VUALA

nje buke e pjekur mire per ta shitur ke furra posht rruges. PRIT KJO SESHTE SI TE BEH BUK ESHTE SI TE BESH CUMCAKIZ

Historia Redakto

Cumcakezi doli se pari ne vitet 1840-at. E bere pare nga John Curtis. Nga vitet 1950-at John Curtis pat hap shum fabrike per te prodhuar 'cumcakezin' ajo me pare nuk ishte aq e famshe sa qe sot. Aq e mire qe me pare se sa kujtoshin se zbardhte dhembet. Vejm ujtin ne zjarr deri sa te voloj. Merr makaronat dhe i ven ne ujin. Zgjidhe se si i do me vaj, salce ose ndonje gje tjeter. masi maron te zihen makaronat kullosni ato. pastaj hidhi vajin (ne qofse se i do me vaj) hidh salcen (Prap nese i do) ose ndonje tjeter. I lejm te ftohen dhe ja ku kemi makarona te mira. Ju pershendes mirupafshim. Mos harro te shtish majen e bires.

Shiko edhe këtë Redakto

Atehere buk dhe djath shkonje shume mire sebashku.

Por perpara sa te marresh per te ngrene duhet te msosh se nga erdhi ky term. Nje dite qe nje njeri shume i uritur po ai qe shume i varfer dhe spat leke qe te blete buk. Ai pat vetem Buk, Djath< Tomate<Kastraveca<Qep<Krip dhe vaj ulliri

Ai i pat te gjith perbersit per te bere nje sallate te thjesht. Ai qe merzitur aq shume =duke ngrene sallate qe beri nj=e spikje te re. E quajti "BUK ME DJAth" Perpara merr buken dhe pastaj merr djathin i hedh pak krip dhe vaj ulliri dhe ja ku jemi nje pjat te thjeshte por shume e shishme.

Lidhje të jashtme Redakto

Nejse per te bere buken sigurisht duhet te pysesh nje ekspert ato jemi ne na kontakto ne aleksimyqelefi08@gmail.com per te treguar sekretet e bukes. Na be follow ne facebook "aleksi myqelefi" "Rafail Dani".