Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Øksnes (kthjellim).


Øksnes është një komunëqarkun Nordland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 319 km² dhe popullsi 4633 banorë[1].

Øksnes
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Øksnes

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Nord-Norge
Qarku Nordland
Kryeqëndra Myre
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari John H. Danielsen (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 68°53′V 15°11′L / 68.883°V 15.183°L / 68.883; 15.183 (Øksnes)Koordinatat: 68°53′V 15°11′L / 68.883°V 15.183°L / 68.883; 15.183 (Øksnes)
Sipërfaqja 319 km2
Popullsia 4.633 banorë 2004
Dendësia 14,52 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Øksnesværing
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0722
Vendndodhja
Myre is located in Norvegjia
Myre
Myre
Øksnes – harta_foto
www.oksnes.kommune.no

DemografiaRedakto

 
Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

ReferimeRedakto

Projekte të tjeraRedakto

  •   Commons: Øksnes – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtmeRedakto