Abdelhak Nouri

futbollist holandez

Abdelhak ″Appie″ Nouri (lindi më 2 prill 1997) është futbollistë holandezë i cili luan për AFC Ajax si mesfushor.

Abdelhak Nouri
Personal information
Full nameAbdelhak Nouri
Date of birth2 prill 1997
Place of birthAmsterdam, Holandë
Height1,70 m (5 ft 7 in)
Position(s)Mesfushor
Club information
Current team
AFC Ajax
Number30
Youth career
2004–2015Jong Ajax
Senior career*
YearsTeamApps(Gls)
2015–Jong Ajax45(11)
2016–AFC Ajax9(1)
Total54(12)
National team
2012Holanda U-154(3)
2012–2013Holanda U-165(1)
2013–2014Holanda U-1714(5)
2014Holanda U-181(0)
2014–2016Holanda U-1923(9)
2016Holanda U-205(0)
2017Holanda U-211(0)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only

KarrieraRedakto

Nouri luajti për herë të parë për Jong Ajax më 13 mars 2015 kundër VVV-Venlo, duke zëvendësuar Danny Bakker në minutën e 78të.[1]

Më 8 korrik 2017, Nouri u rrëzua në ndeshjen miqëore SV Werder Bremen për shkak të një aritmie kardiake. Ai u dërgua në spital me helikopter dhe gjendja e tij ishte thënë se ishte stabile.[2][3] Më 13 korrik, Ajaxi raportoi se Nouri kishte pësuar dëmtime të rënda dhe të përhershme të trurit si rezultat i drejtpërdrejtë i aritmisë kardiake.[4]

ReferimetRedakto

  1. ^ "VVV Venlo vs. Jong Ajax 1 – 0" (në anglisht). Soccerway. 13 mars 2015. Marrë më 22 mars 2015.
  2. ^ "Update on Nouri". Twitter.com (në anglisht). 8 korrik 2017. Marrë më 8 korrik 2017.
  3. ^ "Ajax midfielder Abdelhak Nouri collapses during pre-season friendly" [Mesfushori i Ajaxit, Abdelhak Nuri shembet gjatë ndeshjes miqësore para-sezonale] (në anglisht). BBC Sport. 8 korrik 2017. Marrë më 8 korrik 2017.
  4. ^ "Ajax midfielder Nouri suffers 'permanent brain damage'" [Mesfushori i Ajax, Nuri pëson 'dëmtim të përhershëm të trurit'] (në anglisht). ITV News. 13 korrik 2017. Marrë më 13 korrik 2017.

Lidhje të jashtmeRedakto