Abu Dabi apo Abu Dhabi (Arabe : أبو ظبي apo Abū ẓabī) është kryeqyteti i Emirateve të bashkuara Arabe dhe qyteti i 2-të më i madh në këtë shtet pas Dubait. Qyteti Abu Dabi ka rreth një milion banorë sipas llogaritjeve të vitit 2009. Dendësia në Abu Dabi është 13,3/km², ndërsa sipërfaqja rreth 67.340 km². Gjuha zyrtare në Abu Dabi është Arabe, ndërsa feja është Islami.

Abu Dabi
Qytet
Vendndodhja
Abu Dabi is located in Emiratet e Bashkuara Arabe
Abu Dabi
Abu Dabi
24°17′V 54°13′L / 24.28°V 54.22°L / 24.28; 54.22Koordinatat: 24°17′V 54°13′L / 24.28°V 54.22°L / 24.28; 54.22
Administrimi
Shteti Flamuri Emiratet e Bashkuara Arabe
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 67,34 km2
Dendësia 13,3 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore (UTC+4)